Tedavi sonuç vermezse...

13 Aralık 2017, Çarşamba 05:00
AA
Hastanın yaşadığı sertleşme sorunu için tüm tedaviler denenmesine rağmen sonuç alınamadıysa penis protezi son çare olarak gündeme gelebilir. Penis protezi 18 yaşından büyüklere ve vücudunda iltihap olmayanlara uygundur. Ayrıca geri dönüşü yoktur...

SORU: Varikoselim mi var?

17 yaşındayım. Sağ testisimde ağrı oluyordu. Üroloji uzmanına gitttim. Ultrason istedi. Sonuçlar normal çıktı. Benim menimin sonları şeffaf geliyor. Acaba benim varikoselim olabilir mi? Eğer varsa nasıl iyileşebilirim?

CEVAP

Varikosel olup olmadığı spermin görünüşü ile anlaşılmaz. Dopler ulrasonografi de çok özel durumlar haricinde günümüzde varikosel tanısında kullanılmamaktadır. Varikosel tanısını ancak bu konuda uzman olan bir ürolog-androlog el ile yapılan dikkatli bir muayene sonucu koyabilir.

SORU: Penis protezi taktırabilir miyim?

Sertleşme sorununda son çare diye anlattığınız penis protezi herkese takılıyor mu? Benim de böyle bir sorunum var. Bilgi verebilir misiniz?

CEVAP

Penis protezi tıbbi açıdan 18 yaşından büyük, kanama problemi ve aktif kanser hastalığı veya iltihabı olmayan, yaşam beklentisi uygun kişilere uygulanabilir. Ayrıca ilaç tedavisine cevap vermemiş, vakum cihazı kullanmayan ya da kullanmak istemeyen hastalara da takılabilir. Penis protezi takmanın da bir ameliyat olduğu ve her ameliyat gibi narkoz riski taşıdığı unutulmamalı. Bunun dışında ahlaki olarak bu protezi kötüye kullanabilecek olan kişilere ve akıl hastalarına takılmasından kaçınılması gerekiyor. Protez takma işleminin geri dönüşümsüz bir işlem olduğu unutulmamalı.

SORU: Kemoterapi kısırlık yapar mı?

23 yaşındayım, 2014 yılında kemoterapi gördüm. Yakında evleneceğim. Kemoterapinin kısırlık yapıp yapmadığını öğrenmek istiyorum. Bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

CEVAP

Bazı kemoterapi türleri kalıcı, bazıları ise geçici olarak sperm üretimini etkileyebilir. Bu nedenle kemoterapi öncesi sperm alınıp dondurularak saklanmasını tercih ediyoruz. Sizde bu şekilde bir uygulama yapılmadıysa mevcut durumunuzu öğrenmek için tek yapabileceğiniz bu konuda deneyimli bir androloji departmanı olan laboratuvarda spermiyogram tahlili yaptırmaktır.

SORU: Acaba kısır mıyım?

19 yaşındayım. 2 gün önce kasıklarımda ağrı vardı, doktara gittim. Ultrason sonuçlarını size yolluyorum. Kısırlık gibi bir durum var mı?

CEVAP

Varikosel tanısı dopler ultrason ile değil, uygun ortamda ve bu konuda tecrübeli bir üroloji uzmanının el ile muayenesi sonucu konulur. Dopler ultrason ile varikosel tetkiki yanıltıcı sonuçlara ve gereksiz ameliyatlara sebebiyet verebilir, hasta da bu durumdan fayda sağlayamaz.
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.