Tek kişinin sorunu değil

18 Aralık 2016, Pazar 16:00
AA
Cinsel yolla bulaşan hastalıklar daha çok genç erkek ve kadınlarda görülüyor. Erken teşhisi ve tedavisi önemli. Unutulmaması gereken bir konu var. O da eşli tedavi. Çünkü bu tek kişinin sorunu değil, eşlere ve doğmamış çocuğa bile bakılması gerekebilir.

SORU: Cinsel yolla bulaşan hastalıklar tehlikeli mi?

24 yaşındayım. Cinsel yolla bulaşan hastalıkların hem erkek hem de kadın için tehlikeli olduğunu duydum. Acaba bunlar doğru mu?

CEVAP

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar daha çok, genç yaştaki kadın ya da erkeklerde görülür. Ama en çok erkeklerde bu hastalıklara rastlıyoruz. Çünkü erkeklerin partner sayısı fazla, ortaya çıkan şikayetleri daha belirgindir. Erkeklerde meni ve idrar aynı kanal yoluyla dışarı atılır.

Ayrıca penisin içerisindeki idrar yolu, cinsel ilişki sırasında mikroplarla direkt temas eder. Bu yüzden hastalık belirtileri daha kısa sürede ve şiddetli biçimde ortaya çıkar. Bu gruptaki hastalıklar cinsel ilişkiyle bir bireyden diğerine geçer. Cinsel ilişki sırasında hasta olan kişinin genital bölgesindeki doku veya sıvılardaki mikroplar ve virüsler partnerin genital bölgesi yoluyla vücuda girer.

Mikrop vücuda girdikten sonra herhangi bir belirti vermeden yıllar boyu sessiz kalabilir. Bu kişiler tedavi edilemedikleri için farkında olmadan hastalığı bir diğer kişiye kolaylıkla bulaştırabilirler. Son yıllarda cinsel ilişkide bulunma yaşının küçülmesi, evlilik öncesi, evlilik dışı ilişkilerin artması ve prezervatif kullanımına önem verilmemesi sonucunda cinsel yolla bulaşan hastalıkların görülme sıklığında bir artışla karşılaşıyoruz.

Bebeğinizi de etkiler

Halk arasında bilinen isimleriyle, bel soğukluğu, frengi, AIDS ve genital bölgede oluşan siğiller bu başlık altında sayılabilecek hastalıklardan bazıları. Sorunun gerçek boyutları birçok ülkede tam olarak bilinmiyor. Ancak her yıl dünyada 250 milyondan fazla kişinin cinsel ilişki ile bulaşan bir hastalığa yakalandığı tahmin ediliyor.

Erken tanı ve tedavi uygulanmadığı takdirde bu hastalıkların neden olduğu bazı ek sağlık sorunları ortaya çıkar. Korunmasız cinsel ilişki hastalığın sağlıklı eşe de bulaşmasına neden olur. Bunun yanında, tedavisi yapılmamış cinsel yolla bulaşan bir hastalığı olan hamile kadınların, doğum öncesi veya hemen doğum sonrası dönemde bebekleri de risk altındadır.

Kadın veya erkekte kısırlık, düşük, yenidoğan bebeklerde görülen bazı enfeksiyonlar, dış gebelik, genital organ kanserleri ve ölüm cinsel yolla bulaşan hastalıkların neden olduğu sağlık sorunlarındandır. Eğer cinsel yolla bulaşan bir hastalığa yakalanıp tedavi edilmezseniz bu; kısırlık ya da kadınlarda dış gebelik gibi ciddi sonuçlar verebilir. Ayrıca cinsel yolla bulaşan bir hastalığa yakalanmak, AIDS (HIV) virüsünü almayı kolaylaştırır.

SORU: Sabahları sertleşme olmuyor

40 yaşındayım, 10 yıllık evliyim. Son 1 yıldır sabahları sertleşme olmuyor. Bu konu için 2-3 kez doktora gittim ama “Psikolojik” dediler. Acaba ne yapamlıyım?

CEVAP

Normal bir cinsel yaşamınız varsa ve günün diğer saatlerinde sertleşme olabiliyorsa sabahları sertleşme olmaması bir hastalık değil, daha ziyade psikolojik bir durumdur. Tedavisinin gerekeceğini düşünmüyorum.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.