Test yapılır karar verilir

24 Mayıs 2013, Cuma 05:00
AA

Erkeklerde hormon seviyelerinde sorun olduğu düşünülüyorsa mutlaka uzman bir doktorun tavsiyesiyle gereken testler yapılmalı. Testler yapılmadan kendi kendinize karar vererek hormon kullanmaya kalkmayın


SORU: Hormon seviyemi nasıl yükseltebilirim?

37 yaşındayım. Hormon seviyesini yükseltmek için ne yapmalıyım? Jel mi yoksa bir şey mi? Doktora gittim ama bana yardımcı olmadılar. Bana ne tavsiye edersiniz? CEVAP Sizin hormon analizlerini gerekli kalitede yaptırıp sizinle karşılıklı görüşmeden bu şekilde gazeteden bir ilaç tedavisi vermem hem tıbbi, hem de mesleki açıdan uygun değildir. Doktorluk ciddi ve sorumlulukları olan bir iştir. Buradan size belirli konular hakkında genel bilgiler verebilirim ama ilaç adı ve dozu gibi bilgilerin gazete köşelerinden verilmesi tıbben ve hukuken sakıncalıdır.

[[HAFTAYA]]

SORU: Faydası olmuyor


35 yaşındayım ve bekarım. Fazla mastürbasyon yaptığım için testosteron hormonum düşük çıktı. Erken boşalma için doktora gittim. Verdiği ilaçların pek faydası olmadı. Ne olur bana yardım edin. CEVAP Fazla mastürbasyon yapmak ile testosteron hormonu azlığının ilgisi yoktur. Hormonlarınızın tetkikler sonucu gerçekten düşük olduğu saptanır ise bu durumun sebepleri saptanarak tedavi edilir. Eğer tedavi sonucu hormon seviyeleri normal değerlere yükseltilemiyorsa dışarıdan uygun şekil ve dozlarda hormon tedavisi yapılır. Bir üroloji veya endokrinoloji uzmanına başvurunuz.

SORU: Nasıl anlayabilirim?

Cinsel yolla bulaşan hastalıkları kişi ilk kaptığı günlerde anlayamaz mı? Bu durum sadece erkek çocuk sahibi olamadığında mı anlaşılır? CEVAP Bu hastalıklar her zaman olmasa da çoğu kez belirti verir. Mesela idrar yaparken yanma, tıpkı nezledeki gibi idrar yolundan akıntı olması gibi. Bu hastalıkların ilerlemesine yetersiz tedavi de sebep olmaktadır. Eczaneden veya kulaktan dolma tavsiye ile bilinçsizce alınan ilaçlar hastalığı tam olarak tedavi etmeyebileceğinden hastalık idrar yolundan prostat ve testislere ilerleyerek kısırlığa neden olabilir. Türberlükoz da kısırlığa neden olabilen bir hastalıktır.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.