Tüp bebek son seçenek

AA

Pek çok çift çocuk sahibi olamayınca aklına hemen tüp bebek geliyor. Bazen tüp bebeğe gerek kalmadan, daha ucuz ve daha kolay yöntemlerle çift normal cinsel ilişkiyle bebeği kucağına alıyor.

Başka şans yok mu?

2 yıllık evliyim. Çocuk sahibi olamadık. Bulunduğumuz ilçede doktora gittik. Tüp bebek tedavisi için bizi İstanbul’a gönderdi. Spermlerim zayıfmış. Çocuk sahibi olmanın tüp bebekten başka bir tedavisi yok mu?

Kısırlık tedavisinde yurdumuzda tüm ileri tetkik ve tedaviler uygulanmaktadır. Ama denetim yetersizliği nedeni ile kalite kontrolü ve tedavinin basamaklı yapılması ilkelerine uyulmayabilmektedir. Birçok tetkik ve tedavi çoğu zaman gerekli kalitede gerçekleştirilmemekte. Veya gereksiz yere istenmekte, yapılmaktadır. Ayrıca ticari amaçlar nedeni ile çiftlerde gereken tetkik ve basit tedaviler denenmeden, pahalı yöntemlere başvurulmaktadır. Bu da ciddi anne ve çocuk sağlığı komplikasyonlarına yol açabilecek tüp bebek denemelerine ilk adım olarak başlatılabilirler.

Kolaydan zora doğru

Çok kolay ve ekonomik çözümler denenmeden ve bilhassa erkek tarafı tedaviler ile en uygun hale gelmeden tüp bebek yöntemine geçilmemelidir. Bu taktirde başarı oranları düşmektedir. Mikrocerrahi, endoskopi ve ilaç tedavileri birçok çifti tüp bebeğe gerek kalmadan çocuk sahibi yapabilmektedir. En azından tüp bebek uygulamasına daha sonra hâlâ gerek duyulacak ise de bu pahalı yöntemdeki hamilelik şansı, ön tedaviler ile belirgin olarak artmaktadır.

Boşalınca ağrım oluyor

21 yaşındayım. Uykuda kendiliğinden boşalıyorum. Boşaldıktan sonra penisimde ağrı başlıyor. Yeniden sertleşirken bu ağrılar şiddetini artırıyor. Bu yüzden hiçbir şekilde ereksiyon olmak istemiyorum. Ne yapmalıyım?

Gece boşalmanızın sebebi gündüz vücudunuzun istediği sıklıkta boşalmamanızdır. Size daha düzenli ve yoğun bir cinsel yaşam öneririm. Meni vücut dışına atılmak üzere yapılan bir salgı bezidir ve siz yeteri kadar boşalamazsanız kısmen idrara karışarak kısmen de gece boşalmaları ile vücut fazlasını dışarı atacaktır. Bu durum ağrı sebebi değildir, düzenli bir cinsel yasamın ağrılarınızı da geçirebileceğini düşünüyorum.

Sıradaki haber yükleniyor...