Virüs vücutta kalıyor

08 Ocak 2014, Çarşamba 05:00
AA

Siğiller korunmasız cinsel ilişki sonucu alınan bir virüs nedeniyle oluşuyor. Tedavi edilen ve ortadan kaldırıldığı düşünülen siğiller ne zaman bünyeniz zayıf düşse yeniden çıkabilir. Çünkü virüs vücutta kalıyor

SORU: Et parçaları çıktı 32 yaşındayım, 1 yıl önce testislerimin üzerinde mercimek büyüklüğünde et parçası çıktı. Zamanla çoğaldılar. Şu an hem cinsel organımın hem de testislerimin üzerinde mercimek büyüklüğündeki etler çoğaldı. Bununla ilgili ne yapmam gerekir?

CEVAP: İfadenizden anlaşıldığı kadarıyla bunlar siğil. Human papilloma virüs adlı bir virüs tarafından oluşturulan bu siğiller genellikle cinsel ilişki ile bulaşırlar. Bunlar bilhassa bünyenin zayıfladığı zamanlarda hızla çoğalabilirler. Siğiller ortadan kaldırılsa dahi virüs ömür boyu vücutta kalmaya devam eder. Hatta çeşitli zamanlarda bu siğiller tekrarlayabilir. Bunların tedavisinde cerrahi olarak (lokal anestezi) çıkartılma, çeşitli kremler ile eritilme, koter denilen elektrikli cihazlar ile yakılma yöntemleri arasında benim tercih ettiğim kriyoterapi (dondurarak tedavi) yöntemleri kullanılır. Kriyoterapi yöntemi muayenehane ortamında kullanılabilir. Soğutma özelliği olan bir sprey ile acısız olarak yapılan işlemden birkaç gün sonra siğil düşer ve yeri hızla iyileşir. Dondurma yöntemi ile siğili oluşturan doku ve damarlar dondurularak hasarlanmakta ve birkaç gün içinde dökülmektedir.

[[HAFTAYA]]

SORU: Penisim yanıyor 24 yaşındayım. Zaman zaman idrarımı yaparken penisimde yanmalar oluyor. Daha önce doktora gittim, iltihap olduğunu söyledi. İlaç tedavisi gördüm. Bir de sperm sayımı öğrenmek istiyorum. Nereye başvurmalıyım?

CEVAP: İdrar yaparken idrar yolunda yanma olması basit bir idrar yolu iltihabının belirtisi olabileceği gibi daha karmaşık hatta tehlikeli hastalıkların da ön belirtisi olabilir, bir üroloji uzmanı ile görüşün. Sperm analizi tüm laboratuvarlarda yapılmak ile birlikte en doğru sonuçlar özel eğitilmiş teknisyenler ile sağlanabildiğinden bu konuda uzmanlaşmış, androloji departmanı olan bir laboratuvarı tercih etmenizi öneririm. Maalesef gerekli kalite kontrolü ve denetim yapılmadığından deneyimsiz ve eğitimsiz kişilerin yaptığı sperm analizleri çoğu zaman yanıltıcı sonuçlar vermektedir.

SORU: Prostat sorunum var ne yapayım? 48 yaşındayım. Prostat sorunum var. Ultrason sonuçlarımı size yazıyorum. Sizce ne yapmam gerekiyor?

CEVAP: Yaşınızın genç (48) olmasına rağmen mesane boynuna doğru büyümüş bir prostat nedeni ile idrar yapmakta zorluk çektiğiniz anlaşılıyor. Sadece alındığında etkili olan, yan etkileri de bulunan bir ilaca bu genç yaşta başlayarak yıllarca kullanmanızı doğru bulmuyorum. Yarım saat kadar sürecek, 2 gece hastanede kalacağınız bir kapalı ameliyat ile (TUR) daha kaliteli olarak yaşamınıza devam edebilirsiniz. Sorun bu kadar erken başladığına göre zaten bir süre sonra ameliy

Sıradaki haber yükleniyor...