Vücuda zarar verir

05 Şubat 2017, Pazar 05:00
AA
Erkeklik hormonu olan testosteronun cinsel istek ve gücü, kas yapımını artırma gibi doping amacıyla kullanımı çok yanlış. Çünkü geri dönüşü olmayan zararlar verebilir. Özellikle vücut geliştirme çalışırken bilinçsiz şekilde hormon kullanımı erkeklerde kısırlık sorununa neden olabilir

SORU: Ameliyat olayım mı?

57 yaşındayım, son günlerde geceleri tuvalete 3-4 kere kalkmak zorunda kaldığım gibi gündüzleri de sık ve zorlanarak idrar yapıyorum, ameliyat mı olmalıyım?

CEVAP

Bu belirtilerin ne şiddette olduğu ve hayatını ne kadar etkilediği önemlidir. 60 yaşında birinde bunların bir kısmı var diyelim; bu durum böbreklerine, idrar yollarına bir zarar vermiyorsa yani iltihaba vs. neden olmuyorsa burada kişinin kendi kararı önemlidir. Kişinin sosyal hayatı, çalışma hayatı değerlendirilir; mesela kişi bir çiftçi ise bu tür durumlarla daha kolay başa çıkabilir, tarlada çalıştığı için istediği zaman tuvalete gider.

Hastamız bir hakim veya bir holding yöneticisi ise mahkeme veya toplantı sırasında sık sık ara vermek zorunda kalacaktır. Bir şoförse ikide bir benzinci aramak zorunda kalacaktır, bir emekli ise kalkıp isteği zaman tuvalete gidebilir.

Herkesin prostatı büyür ama gerçekte sadece bazıları ameliyat olmak zorundadır. Gerçekten şikayetleri olmayan kişileri lüzumsuz yere ameliyat edersek daha mutsuz insanlar ortaya çıkar.

SORU: Testosteron ilacı kullandım ama...

28 yaşındayım, sertleşme sorunum nedeniyle doktora gittim, doktor bana testosteron içeren bir ilaç verdi. İlaç işe yaradı ama ben kullanmayı bırakmadım. Şimdi okuduğum yazılardan sonra korkuyorum.

Tedavi sonrasında testislerim sanki küçülmüş gibi. İkinci kez cinsel birleşme yapamıyorum. Ne yapmam gerekiyor?

CEVAP

Tüm hormonların bilinçsiz olarak kullanımı vücuda zarar verir, bazen bu zarar geri dönülemeyecek şiddette de olabilir. Testosteron hormonu sadece eksikliğinin tetkikler ile saptandığı hallerde ve uygun dozda eksik tamamlama amacıyla kullanılmalıdır. Testosteronun etkileri yüksek doz ile kullanımda suistimale açıktır.

Cinsel istek ve gücü, kas yapımını artırma gibi doping amaçları ile kullanımı kısa sürede olumsuz etkilerini testisler üzerinde gösterebilir.

Vazifesi sperm ve testosteron üretmek olan testisler vücuda dışarıdan yüksek dozda testosteron girmesi karşısında hem sperm hem de testosteron üretimini durdururlar. Bu süreç organın geri dönülmez şekilde dumura uğramasına kadar gidebilir.

Kısa süreli kullanımlarda dahi sperm üretiminin durması ve tekrar başlamaması riski vardır. Bilhassa vücut geliştirme çalışırken bilinçsiz hormon kullanımı sonrası kısırlık sorunu yaşayan hastalar ile sıkça karşılaşıyorum.

Size önerim sadece uzman hekim tavsiyesi ve kontrolü altında ve mutlaka şart ise testosteron kullanmanızdır. Hormon ve spermiyogram tetkiklerinizi yaptırarak halen bulunduğunuz durumu netleştirebilir ve gerekiyorsa tedavi önerebiliriz.
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.