Ya mikrop taşıyorsa?

AA

İlişkiye girerken mutlaka korunun, prezervatif kullanın. Çünkü hastalık kapabilirsiniz. Risk almaktan kaçının ve bazı kişilerin hasta olmadan da mikrop taşıyabileceğini unutmayın.

Babalık mümkün mü?

Eşim 49, ben ise 32 yaşındayım. Çocuk istiyoruz ama 1 yıldır korunmadığımız halde bebek sahibi olamadık. Eşimin yaşı kısırlığa neden olur mu?

Sadece kadınlar değil, erkekler de 35-40’lı yaşlarda seks açısından düşüşe geçiyor. Yaş doğurganlık açısından erkekler için önemli bir sorun teşkil etmiyor. Ancak varikosel yaşla birlikte ilerlediğinden kısırlık etkisi olabilir. Sağlıklı bir erkek 80’li yaşlarda bile baba olabilir.;

Hastalık kaptım

Cinsel ilişkide prezervatifle korunmuştum. Ancak bel soğukluğuna yakalandım. Prezervatif ilişkinin sonlarına yakın sıyrılmıştı. Acaba nedeni bu mu?

Korunmasız ilişkiye girilmesi cinsel ilişki yoluyla geçen hastalık bulaşması açısından ciddi risk oluşturur. Bunların başında AIDS olarak bilinen immün yetmezlik sendromuna yol açan HIV virüsü gelir. Ayrıca toplumda sık rastanan hepatit (sarılık) ve Herpes çeşitleri de cinsel yoldan bulaşabilen hastalıklardır. Bunlardan başka belsoğukluğu, klamidya, üreaplazma, trikomonas ve diğer bazı bakteriyel infeksiyonlar da cinsel ilişki yolu ile bulaşabilir. Tüm bunlar ve hastalığı bulaştıran bazı kişilerin hasta olmadan da mikrop taşıyabilecekleri düşünülerek hareket edilmelidir.

Önlem alınmazsa

Prezervatifi bilinçli ve ilişkinin başından itibaren kullanmak büyük ölçüde koruyucudur. Cinsel ilişkide infekte vajinal salgının erkeğin idrar yolu girişinden idrar kanalının içini kaplayan dokuya ulaşması ile geçiş olur. Önlem alınmaz ise daha sonra yapılabilecek doğru yaklaşım asla kulaktan dolma bir şekilde ilaç kullanmak değildir. Mutlaka bir üroloji uzmanına başvurarak detaylı tetkikleri yaptırırılmalı ve belirli bir mikrobun tesbiti halinde uygun ilaç kullanılmalıdır.

Kanallar tıkanır mı?

24 yaşındayım. İlişki ve mastürbasyondan uzak duruyorum. Sizce boşalmamam kanalların tıkanmasına neden olur mu?

Sizin tercihiniz ve hastalığa yol açmaz. Sadece dolgunluğa bağlı olarak yumurtalar ve kasıklarda ağrılar görülebilir. Meni keselerinin dolması sonucu uykuda rüyalanarak boşalma veya dışkılama sırasında basınçla bir miktar boşalarak vücut fazla sekresyondan kurtulur.

Sıradaki haber yükleniyor...