Yanma artmıyorsa endişelenme

07 Ağustos 2014, Perşembe 05:00
AA

Bazı erkekler cinsel organlarındaki yanmadan şikayet eder. Bu, kullanılan prezervatif, krem, vücudun eşin salgılarına verdiği tepki ya da cinsel ilişkinin mekaniğinden kaynaklanabilir. Şikayetiniz kısa sürüyor, giderek artmıyor ve rahatsız etmiyorsa endişelenmeye gerek yok

[[HAFTAYA]]

SORU: İdrara çıkma ihtiyacım artıyor

26 yaşındayım. Özellikle soğuk havada idrara çıkma ihtiyacım artıyor. Bazen altıma kaçıracakmışım gibi hissediyorum. Gerekli testler için doktora gittim. İdrar, açlık, tokluk şeker testi yapıldı. Sorun bulunmadı. Bu rahatsızlığı tetikleyen ne olabilir?

CEVAP

Özellikle soğuk havalarda sık idrara gitme ihtiyacı duymanız ayaklarınızı üşütmeye bağlı olarak mesanenizin cidarında ödem ve tahriş olmasından kaynaklanabilir. Özellikle ayaklarınızı sıcak tutmanıza rağmen sorun devam ediyorsa bir üroloji uzmanına başvurarak gerekli tetkikleri yaptırmanızı öneririm.

SORU: Yanma oluyor

27 yaşındayım ve 2 yıllık evliyim. Eşimle cinsel ilişkiye giriyorum. Boşaldıktan sonra penisimin ucunda yanma oluyor. Nedeni ne olabilir, ne yapmalıyım?

CEVAP

Bu şekilde kısa süren bir yanma hissi kullandığınız prezervatif veya krem gibi ek bir maddeden, eşinizin salgılarına vücudunuzun verdiği bir reaksiyondan veya cinsel ilişkinin mekaniğinden ileri gelebilir. Bu durum çok kısa sürüyor, giderek artmıyor ve sizi çok rahatsız etmiyorsa şimdilik bir tedavi gerektirmez.

SORU: Cinsel hayatımda sorun yaşar mıyım?

49 yaşındayım ve yeni evlendim. Eşim benden genç. Bu yüzden cinsel hayatımızda sorun yaşamaktan korkuyorum. İktidarsızlık sorununun yaşla birlikte görülme sıklığı artıyor mu? Haftada kaç kez cinsel ilişki normaldir?

CEVAP

İlerleyen yaşla tüm vücut yaşlandığı gibi penis ve penisin sertleşmesini sağlayan mekanizmalar da yaşlanıyor. Yaşla birlikte cinsel istek de azalıyor ancak yok olmuyor. Pek çok erkekte cinsel istek hafif-orta düzeyde devam ediyor. 80-90 yaş aralığındaki erkeklerin yüzde 15’inde cinsel faaliyetin, yarısında ise cinsel isteğin devam ettiği biliniyor. 60 yaş üstü evli çiftlerin yüzde 53’ünün, 76 yaş üzerindekilerin ise yüzde 24’ünün cinsel yönden aktif oldukları biliniyor. Aynı şekilde cinsel ilişki sıklığı da yaşla azalıyor. 25 yaşındaki erkekler ortalama haftada 4 kez cinsel ilişki kurarken, 50 yaşında haftada 1, 70 yaşında ise ayda 3 kez cinsel ilişki kuruyor.

Tam sertleşme olması için süre gerekiyor

Yaşlanan erkekte beyin cinsel uyarılara daha az cevap veriyor ve sertleşmenin sağlanması için daha fazla dokunmayla uyarılma gerekiyor. Aynı şekilde penisin de bu uyarılara verdiği cevap gecikiyor ve tam sertlik sağlanması için gereken süre uzuyor. Cinsel birleşme sonunda boşalma gerçekleştiğinde bir sonraki cinsel birleşmeye kadar geçmesi gereken süre genç erkeklerde 30 dakikaya kadar düşerken yaşlanan erkekte bu süre birkaç güne kadar uzayabiliyor.

Sıradaki haber yükleniyor...