Yararı yok zararı çok

14 Ocak 2019, Pazartesi 08:30
AA

Piyasada ya da internet üzerinden satılan ve cinsel organı büyüttüğü iddia edilen pek çok ürün var. Bu ürünler size fayda sağlamaz hatta zarar bile verebilir. Bilimsel gerçeklerden şaşmayın ve daha sonra üzülmeyin.

Penisimi büyütür mü?

26 yaşındayım. Penisimi büyütmek istiyorum. Bunun için bazı seks shopların reklamlarında çokça gördüğüm bir ürün var. Dünya Sağlık Örgütü, 1 ayda 5 santim büyütebiliriz diye garanti veriyorlar. Ben bu ürünlerden almayı düşünüyorum. Ne dersiniz? Yan etkileri nedir?

Bu ürünlerin hiçbiri penisinizi büyütmez, en ufak bir fark dahi olmaz, hatta bunlardan zarar dahi görebilirsiniz. Dünya Sağlık Örgütü gibi ciddi bir kuruluş da bu ve benzeri hiçbir ürünü tavsiye etmemiştir. Hoşunuza giden veya işinize gelen her şeye inanmayın, bilimsel gerçekleri uzmanlara sorarak öğrenin.

Riski var mı?

59 yaşındayım. Prostat ameliyatı olacağım. Yazılarınızı okudum. Birkaç türlü yapıldığını öğrendim. Bir de bu ameliyatların riski nedir? Herhangi bir sorunla karşılaşır mıyım?

Bu ameliyatlar belirli oranlarda komplikasyonları olan ameliyatlardır. Ama genelde kapalı prostat ameliyatının komplikasyonları açık prostat ameliyatının komplikasyonlarına göre çok daha düşüktür. Günümüzde kapalı, açık prostat ameliyatları ve prostat kanseri ameliyatları olsun emin ellerde yapılmaktadır. Gayet hızlı ve risksizdir. Ölüm riski yüzde 1’in altına indirilmiştir. Bu ameliyatta ve ameliyat sorasındaki 3 aylık dönem için geçerlidir.

İğne yapıyorum

Ereksiyonu 10 senedir haftada 2 kez olmak üzere penise enjeksiyon yöntemiyle sağlıyorum. Çok memnunum. Bu durum sağlığımda bir problem yaratır mı? Şu ana kadar yaratmadı ama merak ediyorum. Acaba penise enjekte edilen sıvı vücuttan nasıl atılıyor? Vücutta kalıyor mu?

Penisin kan ile dolan dokusunun içine yaptığınız enjeksiyon sonucu ilaç kana karışarak penisten uzaklaşmakta ve diğer tüm ilaçlar gibi karaciğer ve böbrekler tarafından vücuttan temizlenmektedir. Bu tedavinin uzun dönem etkileri bilinmemektedir. Bazı kişilerde sertleşmeyi sağlayan dokunun yapısında bozulma görüldüğü bilinmektedir.

Sıradaki haber yükleniyor...