Yaşamın sonuna kadar

18 Mayıs 2015, Pazartesi 05:00
AA

Mastürbasyon yapan gençleri en çok tedirgin eden konu spermlerinin bitmesi. Korkmayın, erkekte sperm üretimi ergenlikten başlar ve yaşamın sonuna kadar sürer. Kadınlardaki yumurtalar gibi belirli bir sayıda değildir

[[HAFTAYA]]

SORU: Çok fazla mastürbasyon yapıyorum

17 yaşındayım. Bazen günde 6-7 defa mastürbasyon yaptığım oluyor. Bu yüzden ileride kısır kalmaktan çok korkuyorum. Bazı arkadaşlarım bu yaşlarda sadece vücuttaki spermleri kullandığımızı söylediler. Ama ben 3 seneden beri bu sıklıkta mastürbasyon yapıyorum. Ben kısır olabilir miyim? Bu alışkanlığımdan kurtulmak için ne yapmalıyım?

CEVAP Erkekte sperm üretimi süreklidir ve ergenlikten yaşamın sonuna kadar sürer. Kadındaki yumurtalar gibi belirli bir sayıda olmadığından bitme tehlikesi yoktur. Spermler testislerin içindeki birçok kompartmanda eş zamanlı olmayan bir düzende ve yaklaşık 72 günlük sürede imal edilir ve ilk oluşuma başlamalarından yaklaşık 90 gün sonunda vücut dışına atılır.

SORU: Faydası var mı?

19 yaşındayım. Bende erken boşalma problemi var. Prezervatif kullanırsam faydası olur mu?

CEVAP Prezervatif kullanma bilhassa çok ağır olmayan erken boşalma sorunlarında pratik ve etkili bir çözüm olabilir. Bazı kişilerde geciktirici özellikli prezervatifler daha da faydalı olabilir, deneyiniz. Yeterli olmazsa üroloji uzmanı size yardımcı olabilir.

SORU: Kısır olur muyum?

Sol testisimde sürekli şişme oluyor ve ellediğimde sol yumurtalığım dağılmış gibi duruyor. Meni akıntısı da sarımsı geliyor. Kısır olmaktan çok korkuyorum. Ne yapmam gerekiyor?

CEVAP Bu bahsettiğiniz belirtiler ile bir üroloji uzmanına başvurmanızda fayda var, muayene etmeden bir yorum yapmam imkansız. Bu tip durumlarda sadece sizin anlatımınız ile teşhis konulamaz, ciddi bir durum var ise tedavisinde gecikmeye neden olunabilir.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.