Yıllar içinde etki artıyor

30 Haziran 2017, Cuma 05:00
AA
Ergenlikte başlayan varikosel nedeniyle sperm hücrelerinin sayısı azalabilir, hareketliliği ve yapısı bozulabilir. Bu etki yıllar içinde artarak kendini gösterir. Bu yüzden erkek ilk çocuğunu kucağına alabilir ama ikinci kez baba olmak istediğinde sorun yaşayabilir...

SORU: Varikosel nasıl zarar verir?

27 yaşındayım, bana da çift taraflı varikoselim olduğu söylendi Varikoselde vücutta olan değişiklik nedir?

CEVAP

Varikosel erkek kısırlığı nedeniyle başvuran hasta grubunda yüzde 60-70’lere kadar varan sıklıkta görülebilen bir sorundur. Yumurtanın toplar damarlarında genellikle ergenlik çağlarında başlayan genişleme yani çap artışı sonucu olarak ortaya çıkar. Normalde testisten uzaklaşması gereken pis kanı taşıyan bu damarlarda tıpkı pis su borularında olduğu gibi ters akışı engelleyen çek-valflere benzeyen kapakçıklar mevcuttur. Bu kapakçıklar vücut içinde basınç artışı oluşturan derin nefes alma, öksürme, bir ağırlık taşıma gibi durumlarda pis kanın yumurtaya doğru geri akışını engellerler. Fakat damarların çapı genişlediğinde bu mekanizma yetersiz kalır, pis kan yumurtaya doğru geri akım yapar. Bunun sonucunda yumurta içindeki mikro kan dolaşımı bozulur, ısı yükselir ve sperm yani döl hücrelerinin oluşumu zarar görür.

Baba olma şansı var

Varikosel sonucu sperm hücrelerinin sayısı düşer, hareketliliği azalır, yapıları bozulur ve dölleme güçleri zayıflar. Bu etki yıllar içinde giderek artar, kişinin ilk çocuğu olsa bile daha sonra çocuğu olmayabilir. Tedavisi mikrocerrahi bir ameliyat olup başarılı bir teknik ile uygulandığında sorunun tekrarlama ihtimali yüzde 0’a yakındır, hastaların yüzde 90’ı ameliyattan fayda görür, yaklaşık yarısı ek bir tedaviye gerek kalmadan çocuk sahibi olabilir. Bu özel mikrocerrahi tekniğin uygulanması ile ameliyat sonrası ciddi komplikasyon (atardamarların,sperm kanalının zarar görmesi, lenf kanallarının bağlanarak yumurta etrafında su birikmesi) görülmez, ameliyat sonrası tüp bebek, aşılama gibi yardımcı üreme tekniklerindeki başarı şansı belirgin olarak artar. Daha önce başarısız varikosel ameliyatı geçirenlere de düzeltici mikrocerrahi uygulayabilmekteyiz.

SORU: Çocuğumuz olmaz mı?

4 yıllık evliyiz. Eşim 32, ben 30 yaşındayım. 1 yıl korunmadık, hamile kalamadım. Eşime azosperm teşhisi konuldu. Bir kez TESE, bir kez de mikro TESE yapıldı. Bu durumda ne yapabiliriz?

CEVAP

Eğer mikro-TESE (yumurtalarda mikrocerrahi teknik ile detaylı sperm arama) yöntemi ile sizde hücre bulunamadı ise ancak araştırma safhasında olan kök hücre yönteminden medet umabilirsiniz. Bu yöntemin hastalara bir tedavi seçeneği olarak birkaç yıl içinde sunulabileceğini düşünüyorum.
Sıradaki haber yükleniyor...