Zararı daha büyük olabilir

20 Eylül 2015, Pazar 05:00
AA

Sperm sayısı az olan bazı erkeklerde doktor kontrolünde ilaç tedavisi uygulanarak bu sayıyı artırmak mümkün. Ama tahlil yaptırmadan kullanılan bitkisel hapların

[[HAFTAYA]]

herhangi bir faydası olmayacağı gibi, bilinçsiz kullanılan ilaçlar hastanın sağlığını olumsuz etkiler

SORU: Ameliyattan fayda görür müyüm?

Sperm sayım 5 milyon iken, 10 ay ilaç tedavisi gördüm. Sayı 100 bine düştü. Doktorum her iki tarafta ileri derecede varikosel olduğunu söyledi ve ameliyatı gerekli görmedi. Bu durumda ameliyatla bir fayda görebilir miyim?

CEVAP Sperm sayısı azlığında sadece hormon tahlilleri uygun olan belirli bir hasta grubunda ilaç tedavisi ile sperm sayılarını arttırmak mümkündür. Herhangi bir hormon tahlili yaptırmadan verilen çeşitli bitkisel ve hormon ilaçlarının bir faydası olmaz, tam aksine bazı durumlarda bu bilinçsiz tedaviler sonucunda sperm sayıları, hatta kişinin sağlığı da olumsuz etkilenebilir. Varikosel erkek kısırlığı nedeni ile başvuran hasta grubunda yüzde 60-70’lere kadar varan sıklıkta görülebilen bir sorundur. Yumurtanın toplar damarlarında genellikle ergenlik çağlarında başlayan genişleme yani çap artışı sonucu olarak ortaya çıkar. Normalde testisten uzaklaşması gereken pis kanı taşıyan bu damarlarda tıpkı pis su borularında olduğu gibi ters akışı engelleyen çek valflere benzeyen kapakçıklar mevcuttur.

Ek tedaviye gerek kalmadan

Bu kapakçıklar vücut içinde basınç artışı oluşturan derin nefes alma, öksürme, bir ağırlık taşıma gibi durumlarda pis kanın yumurtaya doğru geri akışını engellerler. Ama damarların çapı genişlediğinde bu mekanizma yetersiz kalır, pis kan yumurtaya doğru geri akım yapar. Bunun sonucunda yumurta içindeki mikro kan dolaşımı bozulur, ısı yükselir ve sperm yani döl hücrelerinin oluşumu zarar görür. Varikosel sonucu sperm hücrelerinin sayısı düşer, hareketliliği azalır, yapıları bozulur ve dölleme güçleri zayıflar. Bu etki yıllar içinde giderek artar.

Kişinin ilk çocuğu olsa bile daha sonra çocuğu olmayabilir. Tedavisi mikrocerrahi bir ameliyat olup başarılı bir teknik ile uygulandığında sorunun tekrarlama ihtimali yüzde 0’a yakındır. Hastaların yüzde 90’ı ameliyattan fayda görür, yaklaşık yarısı ek bir tedaviye gerek kalmadan çocuk sahibi olabilir.

Bu özel mikrocerrahi tekniğin uygulanması ile ameliyat sonrası ciddi komplikasyon (atardamarların, sperm kanalının zarar görmesi, lenf kanallarının bağlanarak yumurta etrafında su birikmesi) görülmez, ameliyat sonrası tüp bebek, aşılama gibi yardımcı üreme tekniklerindeki başarı şansı belirgin olarak artar. Daha önce başarısız varikosel ameliyatı geçirenlerede düzeltici mikrocerrahi uygulayabilmekteyiz

SORU: Penisim uzar mı?

Penisim 14 santim. Erken boşalıyorum. Penisimi büyütebilir miyim? Ne olur yardım edin.

Penisiniz tamamen normal uzunlukta ve eminim ki kalınlığı da normaldir. Sizin yaş ve tecrübenizde erken boşalmadan bahsetmek için çok erken. Sizin sadece kendine güvene ve cinsel konularda doğru bilgilere ihtiyacınız var, o kadar

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.