Bir ihtimal

10 Haziran 2018, Pazar 05:00
AA

Bu seçimin Cem Uzan’ı kim olacak acaba? Ne demek bu? Yani, hem kendini yakacak, hem başkalarını. Var mı bu ihtimal?

Biraz açalım. Daha doğrusu hafızalarımızı tazeleyelim. Yıl 2002. 3 Kasım seçimleri. Cem Uzan meydanlara iniyor. Yüksek performans da sergiliyor. Lakin aldığı oy yüzde 7.6’da kaldığı için barajı aşamıyor. Aşamadığı gibi öbür partilerden kaptığı oylarla, onları da aşağı çekip meclis aritmetiğindeki bütün hesapları bozuyor. Bunu elbette ki isteyerek yapmıyor. Ama neticede beklenmedik bir iskemle dağılımı çıkıyor ortaya.

Bugüne gelirsek... Diyorum ki: Mevcut partilerden biri, Cem Uzan’ın o günkü fonksiyonunu üstlenip, meclis aritmetiğine yine bir azizlik yapar mı acaba? Bakın bakalım şu tabloya. Bakın bakalım anketlere. Böyle bir ihtimal olabilir mi? Ne gözüküyor?

Not:

Yunanistan, her önüne gelen mülteciyi kabul etmeye bu kadar meraklıysa... Ona birkaç otobüs Suriyeli yollayalım bari. Ne de olsa komşuluk hatırı var.

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.