Dehşet ve huzur

17 Temmuz 2017, Pazartesi 05:00
AA
Darbe girişimi gecesi, tepemizden geçen bir Jet’in bıraktığı o korkunç ses, hâlâ kulaklarımızda. Bir de düşünün ki Suriye-Irak sınırlarımızda yıllardır gece gündüz jetler uçuşuyor. Ve milyonlarca çocuk, o korkuyla büyüyor.Anma törenlerinin olduğu Cumartesi gecesi baktım, o dehşet gitmiş, onun yerine huzur dolu bir atmosfer gelmiş. Camilerden yükselen Salalar, sahildeki bir tekneden kıyıya yansıyan hafiif bir sultaniyegâh taksimle bütünleşiyor, ruhumuz yıkanıyordu. Kanun taksimi birdenbire kesildi. Ve salaların o sihirli nağmeleri aksetti Boğaz’ın sularına.

Partilerüstü

Kılıçdaroğlu, haftalık Der Spiegel Dergisi’ne 2019 Cumhurbaşkanılğı seçimlerinde “aday olmayacağını” açıkladı. Gerçi hiç belli olmaz. Baykal’ın istifasından sonra CHP Genel Başkanlığı’na “adaylığını koymayacağını” da açıklamıştı ama herhalde ısrarlara dayanamadı.Yine de tutarlı bir karardır. “Cumhurbaşkanı partisiz olmalı” prensibinden hareket ediyor. Saygı duymak lazım. Böylece, bütün CHP üyelerine de adaylık yolunu kapatıyor

 ★

Lâkin, adaysız olmaz. Birini mutlaka bulacak. Partisiz birini. Partilerüstü birini. Dışarıdan birini. - Ekmeleddin Bey gibi mi? Hayır hayır. Daha cevval birini. Anlaşıldı. Fransız Macron tarzı birini arıyor. Varsa öyle bir tanıdığınız, Kemal Bey’e haber verin.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.