Dil yâresi

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Terörle mücadele demez Erdoğan. Ne der: - Terörle mücadele noktasında der... Bazıları da onu taklit edip çoğu cümleyi “noktasında” diye bir kelimeyle nasıl zora sokuyorsa, televizyon yıldızları da “söyleyebiliriz” diye bir kelimeyle Türkçe’yi katlediyor. Neyi söyleyebilirsiniz güzel kardeşlerim? Maç berabere bitmişse berabere bitmiştir. Sonuç kesindir. Siz niye hâlâ “berabere bittiğini söyleyebiliriz” diyorsunuz. Söyleyiniz yahu... Korkmayınız.

[[HAFTAYA]]

*

Rehinelerin, ailelerine kavuştuklarını söyleyebiliriz... Başbakan’ın ilk gezisini Kıbrıs’a gerçekleştirdiğini söyleyebiliriz. Başbakanı taşıyan uçağın az önce Şanlıurfa’ya indiğini söy le ye...biliriz. Ne Türkçe ama? Nasıl devrim?

*

Mesela “....diyelim ve sözü stüdyoya bırakalım.” Yok canım bırakmayalım. Sabaha kadar konuşalım. Şimdi de bu laf moda... Muhabirler, tornadan çıkmış gibi. Ne sakıncası var? Alıştık. Haber terbiyesinde artık 5N1K’nın pabucu zaten dama atıldığı gibi küçük nüans farkı gibi “üç kere tekrar” da Türkçe’de artık yadırganmıyor. 8 mürettebat ile 8 kişilik mürettebat, maşallah, hiçbir haber bülteninin umurunda değildir. Konsantrem bozuldu diyen futbolcudan ne farkımız kaldı? ...diyelim ve sözü tekrar stüdyoya bırakalım. Vallahi bırakalım.

“Dil yâresini andıracak yâre bulunmaz.”

SON YAZILARI

TÜM YAZILARI
Sıradaki haber yükleniyor...
holder