YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Millet İttifakı seçimi kazanırsa, ittifakın liderleri görev alacaklar. Ne güzel... Mesela SP Lideri Temel Bey, Cumhurbaşkanı Yardımcısı olacak. Hem de yüzde 1 buçuk oyla... Sembolik Cumhurbaşkanı’nın sembolik yardımcısı.

............

Yine mesela, Ali Babacan İttifak’a katılmışsa, 1 buçuk oyla o da Cumhurbaşkanı Yardımcısı olabilecek... Demokrasi böyle bir şey.

*

Eh, onlar yüzde 1 buçuk oyla bu kadar yüksek makama gelebiliyorlarsa, yüzde 10’luk HDP, her yere gelebilir. Eş Başkanları pekâlâ İçişleri Bakanı, Milli Savunma Bakanı, Adalet Bakanı falan olabilir. Dedik ya. Demokrasi böyle bir şey.

*

Lakin, bu durumda, ittifakın hangi partisi bir daha dönmek ister Parlamenter Sistem’e? Hiçbiri... Kağıt üzerinde güya “2 yılda dönülecek.” Ne gezer. Bence 20 yılda bile dönülmez. O vakte kadar liderler 90 yaşına gelir. Olsun. Daima bir Z kuşağı bulunur.

*

Demek ki... Çoban Sülü’yü başbakanlığa yücelten, planlama memuru Özal’ı Cumhurbaşkanlığı’na taşıyan o güzelim demokrasi, Demokrat Parti’yi bile yaşatıp iktidar ortağı yapabiliyor. Bayar ve Menderes’in ruhu böylece şâd olacaktır.

*

Bütün bunlar Kurucu Parti sayesinde. Fena mı? Kutuplaşmanın kökü kazınacak, 27 Mayıs’ın kötü izleri bile böylece silinecek ve vicdanlar rahatlayacaktır.

............

Fakat ah, bütün bunlar, Millet İttifakı kazanırsa... Zaten “mesela” dedik.

SON YAZILARI

TÜM YAZILARI

Yazarlarımızdan

Sıradaki haber yükleniyor...
holder