Tarzına kurban

06 Aralık 2018, Perşembe 08:30
AA

Koskoca hayat tarzı’nı getirip içkiye indirgediler... Kılık kıyafet falan diye başlayıp sonunda vardıkları nokta bu... İçki... Lafı ille oraya getirecekler.

Pekalâ...

Konuşalım.

Mesela, hayat mühendislerine bir soru:

- Koyu muhafazakâr bildiğiniz bir adamı, meyhanede şarap içerken görseniz, alay mı edeceksiniz yoksa aferin bak, laik çizgiye gelmiş diye alkışlayacak mısınız? Doğru söyleyin.

.........

Haydi bir soru daha: - Her gece bir bar’da gördüğünüz çapkın bir adamı “camide namaz kılarken yakalasanız” alay mı edeceksiniz yoksa aferin bak, hidayete ermiş diye takdir mi?

Doğru söyleyin.

İkisi de sizi ilgilendirmez ama kimbilir ne ahkam keseceksiniz.

Bunun gibi bir dizi soru sorabilirim ama hepsinden vazgeçtim. Çünkü alâsı var. Çünkü geçen hafta Kanal 24’te Murat Çiçek - Hikmet Genç ikilisinin sorduğu ve bundan sonra da sürekli soracağını anladığım çok çarpıcı bir soru var: (Mealen)

- Yaşantınızda 2002 öncesi yapıp da şimdi yapamadığınız ne var? Üç tanesini sayın. Buyurun bakalım.

Düşündüm taşındım, ancak 1 tane bulabildim.

Cevap veriyorum:

- 2002 öncesi, önüme gelene “sen benim kim olduğumu biliyor musun ulan” diyordum, hay Allah, şimdi diyemiyorum. Bu ne biçim hayat?

.........

Üniversiteli bir okuyucum da diyor ki:

- Sokakta, parkta, rıhtımda, vapurun güvertesinde, Kız Kulesi’ne karşı oturup bir içki içemiyorum.

Vah, onun derdi daha büyük.

Aradan çekiliyor ve “muasır medeniyet yanlısı” bu sosyal arkadaşı, Hikmet Genç’e havale ediyorum.


Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.