Ya sonra?

15 Temmuz 2014, Salı 05:00
AA

Neticede içlerinden birini seçip Köşk’e yollayacaksın ama hırpalanmış biçimde... Yani meydanlarda, salonlarda, maçlarda, şurada burada, bin türlü küfür ve hakarete maruz kalmış birini Cumhurbaşkanım deyip bağrına basacaksın. Hatta seçildikten sonra da aynı küfür ve hakaretlere katlanacaksın.

[[HAFTAYA]]

*

Fakat dikkat et. Ülkenin yüzde 50’sini böyle memnun ederken, adama oy vermiş olan öbür yüzde 50’sini aşağılamış olacaksın. Yüzde 100’ü kucaklamak, sadece seçilenin görevi mi? Sen bundan muaf mısın? Yâni seçilen, sahiden sırf yüzde 50’nin Cumhurbaşkanıysa, sen de öbür yüzde 50’nin Reisi misin? O zaman ne farkınız kaldı?

*

Anlaşılıyor ki... “Onu ordan hayasızca indireceğim” diyebilen eski Türkiye husumeti, halka rağmen devam edecek. Nasıl olur? Eğer seçilirse, Ekmeleddin Bey, bütün bu hakaretlere müstahak birisi mi? Asla. Eğer seçilirse, Demirtaş Bey, gayrimeşru mu ilan edilecek? Asla. Yok eğer, bu çirkin kural, sadece kişiye özel’se, niye adil seçim isteniyor? Bu eşitsizliği bozmaya Başbakanlık avantajları bile yetmez. Ne biçim seçim bu? YSK görmüyor mu?

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.