Rıdvan Demirkır Yazar ve şairleri anlatan 9 film
HABERİ PAYLAŞ

Yazar ve şairleri anlatan 9 film

Evde kalmaya devam ettiğimiz bugünlerde sıkılmanıza engel olacak, ilginizi çekecek, sinemayla edebiyatı harmanlayan filmleri derledim dostlar. Yazar ve şairlerin hayatını konu edinen bu filmler sizlere gün ışığı olacak. İşte seçtiğim 9 film.

1- Iris

Geçen yüzyılın en zeki kadını olarak adlandırılan yazar ve filozof Iris Murdoch'un öğrenciyken tanıştığı ve ölene dek hiç ayrılmayacağı eşi John Bayley ile yaşadığı büyük aşkı ve aradan geçen 40 yıl içinde yazarın Alzheimer hastalığına yakalanmasından sonra yaşanan olayları geri dönüşlerle anlatan dram türünde film. 1997'de Alzheimer hastalığı nedeniyle vefat eden Murdoch, bu hastalığı için "Çok kötü, sessiz ve karanlık bir yerde kalmak" tanımı yapmıştı.

2- The Last Station (Aşkın Son Mevsimi)

Yazar ve şairleri anlatan 9 film

'Aşkın Son Mevsimi' adıyla Türkçeye uyarlanan bu filmde, dünyaca ünlü Rus yazar Leo Tolstoy'un hayatı anlatılıyor. Tolstoy ile 48 yıllık eşi Sofya arasındaki karmaşık aşkın son yılındaki gelişmelerini izliyoruz.

3- The Invisible Woman (Görünmeyen Kadın)

Yazar ve şairleri anlatan 9 film

Charles Dickens'in kariyerinin zirvesindeyken tanıştığı Nelly Ternan ile yaşadığı yasak aşkı konu alan bu filmde Dickens'ı Ralph Fiennes canlandırıyor. Ünlü yazara büyük aşkla bağlı olan kadın, Dickens'ın ölümüne kadar onun görünmeyen yanı olarak kalır...

4- Bright Star (Parlak Yıldız)

Yazar ve şairleri anlatan 9 film

İngiliz şair John Keats ile ilham perisi Fanny Brawne arasında yaşanan aşkı anlatan bu film, ilk bakışta üstat şairin hayat hikayesini anlatıyor gibi gözükse de ilerledikçe başkarakterin Fanny Brawne olduğunu anlıyoruz.

5- The Hours (Saatler)

Yazar ve şairleri anlatan 9 film

Virginia Woolf'un hayatı ve kült romanı Mrs. Dalloway'dan esinlenen The Hours; 9 dalda Oscar'a aday gösterildi ve bunlardan birini kazandı. Filmde Woolf'u Nicole Kidman canlandırıyor. Kidman bu rolüyle " En iyi kadın oyuncu" dalında Oscar aldı.

6- Becoming Jane (Aşkın Kitabı)

Yazar ve şairleri anlatan 9 film

Ünlü İngiliz yazar Jane Austen'ın yaşadığı aşk ve bu aşkın eserlerine etkisinin anlatıldığı romantik türde bir film. Edebi dehanın basamaklarındaki genç bir kadının, hayatını ve eserlerini aşk için riske atacağı düşünülebilir mi? Austen'ın, bütün romanları sinemaya uyarlanacak nitelikte büyük bir yazar olduğu sonradan anlaşılacaktır.

7- Mavi Gözlü Dev

Yazar ve şairleri anlatan 9 film

Listedeki iki Türk filminden biri olan bu filmde, bu toprakların yetiştirdiği büyük şair Nazım Hikmet anlatılıyor. Nazım Hikmet'in hapishanede geçirdiği dönem... Çevresinde şiirinden, ressamlığından ilham alarak gelişen sanatçı grubu oluşurken Hikmet'in aklında olan tek şey çok sevdiği eşi Piraye'dir.

8- Neruda

Yazar ve şairleri anlatan 9 film

Neruda, Nobel Edebiyat Ödüllü Şilili büyük şair Pablo Neruda'nın peşine düşen bir dedektifi anlatıyor. Neruda kendi ülkesinde kaçak durumuna düşmüş ve tam bir cadı avı haline gelmiştir. Asıl adı Neftali Ricardo Reyes Baoalta olan şair, bu ismi hiç kullanmaz. Babası edebiyatla ilgilenmesini istemediği için Pablo Neruda takma ismi ile yazar. Nazım Hikmet adına Barış Ödülü de alan bu büyük şair, Nazım Hikmet için, "Onun yanında biz şair bile olamayız" diyerek övgüsünü dile getirir. Neruda'nın hayatından kesitler sunan 'Postacı' diye bir film daha var.

9- Kelebeğin Rüyası

Yazar ve şairleri anlatan 9 film

Bu film, 'Zonguldaklı Şairler' olarak bilinen Rüştü Onur ve Muzaffer Tayyip Uslu'nun hayat hikayesini anlatır. 2013 yapımı dram türündeki filmde Rüştü Onur'u Mert Fırat, Muzaffer Tayyip Uslu'yu Kıvanç Tatlıtuğ canlandırıyor. Yönetmen koltuğunda ise Yılmaz Erdoğan var.

Bu filmlerde de görünüyor ki güzide şair ve yazarların hayatları, bohem ve melankolik havayla birlikte yaşadıkları ihtiraslı aşklarla dolu. Şimdiden iyi seyirler dilerim. Hoşça kalın.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder