HZ. İsa son akşam yemeğinde neler yedi?

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Leonardo da Vinci’nin İsa’nın son akşamını tasvir eden ‘Son Akşam Yemeği’ tablosunun sırlarını ifşa ettiğini iddia eden çok sayıda çalışma vardır. O vakit bir sırrı da biz ifşa edelim. Hz. İsa o tablodaki yemekleri yememiştir. ‘Son Akşam Yemeği’, İsa’nın 3 Nisan 33 tarihinde çarmıha gerilişinden tam 1462 yıl sonra Milano’da yapılan Leonardo da Vinci’nin hayalinin mahsulüdür. Resimdeki bütün karakterler gerçek insanlardan model alınarak yapılmıştır. Öyle ki Hz. İsa ile İsa’ya ihanet eden Yahuda’nın modeli aynı kişidir.

“Nasıl yani! Yüzünden nur akan İsa ile ihaneti, alçaklığı, hainliği yüzünden saçılan Yahuda’nın modeli aynı kişi mi?” dediğinizi duyar gibiyim. Evet, aynı kişi! Da Vinci, resmi yapmaya başlar fakat üzerinden üç yıl geçmesine rağmen Yahuda’nın hakkını verecek surata sahip bir model bulamaz. Hapishaneleri dolaşmaya başlar. Sonunda tam istediği gibi bir adamı bulur. Adam tabloya bakar ve “Ben bu tabloyu hatırlıyorum. Beni İsa olarak resmetmiştiniz” der. Geçen üç yıl içinde bir suçluya dönüşüp hapislere düşmüş adam, hain Yahuda’ya dönüşmüştür.

Peki, o geceki son sofrada hangi yemekler vardı? Arkeolog Generoso Urciuoli ve Mısır bilimcisi Marta Berogno bu sorunun yanıtı aradılar ve ‘Kudüs: Son Akşam Yemeği’ adlı bir kitap yayınladılar. Sofrada; şarap, mayasız ekmek, kısık ateşte usul usul pişen Cholent yahnisi, kuzu eti, naneye benzer zufa otlu zeytin, acı otlar, Şam fıstığı, hurmalı haroset ve kuruyemiş ezmesi yendiğini iddia ediyorlar. Urciuoli “Başlama noktamız İsa’nın en nihayetinde bir Yahudi olduğu varsayımıydı” diyor ve dönemin Filistin mutfağına odaklanıyorlar.

Hz. İsa’nın kehaneti Yahuda’nın ekmeğini bandığı sahanda Cholent yahnisi vardı. O tarihlerde henüz Amerika kıtası keşfedilmediği için fasulye ve patates Hz. İsa’nın sofrasına teşrif etmemişti. Zamanla bu sebzeler Cholent’in içinde arz-ı endam etmeye başladı. Ben günümüze uyarlanmış tarifini vereceğim siz isterseniz patates kullanmayın. Fasulyelerin yerine de bakla ve nohut koyarak yemek tarihinin tozunu alın. Eti zeytinyağında rengi atıncaya kadar kavurun.

Et, suyunu salınca tencereden alıp erişte edilmiş soğanları bu deryada kavurup rengini soldurun. Yemeklerin havarisi sarımsağı da ateşte har harman edin. Kıvama gelince eti sıcak yuvasına tekrar alın. Geceden ıslatılmış fasulyeleri ve yıkanarak nişastası akıtılmış arpayı tencerede toplayın. Tuz ve karabiberle tadını verin. Kısık ateşte demlenmeye bırakın. Ne kadar uzun süre kalırsa o kadar dem bulacaktır. İşte bu yahniye ekmeğini batıran Yahuda, Hz. İsa’nın çarmıha gerilmesine yol açacaktır.

MALZEMELER:

  • 500 gram yağlı kaburga eti
  • 2 adet patates
  • 1 soğan
  • 2 diş sarımsak
  • ½ su bardağı beyaz fasulye
  • ½ su bardağı barbunya
  • ¼ su bardağı arpa
  • 1 tutam tuz
  • 1 tutam karabiber

Yazarlarımızdan

Sıradaki haber yükleniyor...
holder