Mezelere bir şeyler oluyor KAŞ’ta

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

11 yıl boyunca yolum düşmedi. Meğer Kaş’ı ne çok özlemişim. Sualtı dalış brövemi burada almıştım. Sevdiğim bir kadınla burada barışmıştım. Bir Caretta Caretta’yı burada görmüş, bağasına dostça dokunup birlikte yüzmüştüm. Denizin içine güneşi batırmış, dostlarımın neşesine bulanmıştım. Kaş’la buluştuk, bu satırları yazarken de tek derdim şortumun ıslaklığı...

Kaş’ta bir şeyler oluyor. Klasikleşmiş yiyecekler menülerdeki yerini korurken, şeflerin özgün mezeleri listeleri delerek, sofralarda kendine yer açıyor. İstanbul’da da şubeleri olan bazı meyhanelerin Kaş’taki dükkanlarında bir lezzet farkı oluyor. Burada mezeyi, kauçuk ağacının gölgesine sarıp, denize banıp, begonvil saçarak yiyebiliyorsunuz.

BİR AYAĞI DA İSTANBUL’DA OLAN MEYHANELER

TZATZİKİ Anne-Kız Meyhanesi

İstanbul ayağı Şaşkınbakkal’da olan işletme, bir anne-kız meyhanesi. Anne Merih, özgün mezeler yaratırken kızı Merlis’i de yetiştirmiş. Türkiye’de ve yurt dışında şeflik eğitimi alan Merlis şef, Şaşkınbakkal’ın başında duruyor; Merih Hanım diğer kızı Irmak’la Kaş Tzatziki’nin... Kendilerinin yarattığı ve bilinenleri de kendinlerine göre yorumladıkları mezelere ve yemeklere bir göz atalım.

Mercimekli fava, midyeli lahana sarma, vişneli pazı, lavunya, çekirdekli manyas peyniri, levrek marine, midyeli iç pilav, saganaki, sütte dil balığı, kalamar dolma ve ahtapot ızgara. Ahtapot, yumuşacık ve lezzetli. Merih Hanım’dan ahtapotun sırlarını alıyoruz. “Ahtapotu zeytinyağı, sarımsak, şarap, defne ve dut yaprağıyla sekiz saat kısık ateşte pişirdikten sonra sonra ızgaraya atıyorum.”

MAŞUK Devr-i Meyhane

Kadıköy Bahariye’de de şubesi olan Maşuk’ta İlhan şef, özgün tabakların peşine düşmüş. Keçi boynuzu tozu, keçi boynuzu balı gibi malzemelerle meyve ve sebzeleri bir araya getiriyor. Elma ile biber, erik ile kabak, kiraz ile semizotu aynı mezede buluşturuyor. Keçi boynuzu onun elinde, Uzakdoğu’nun acı-tatlı sosunun yerel alternatifi oluyor.

Közlenmiş patlıcan ve kuru domatesle karidesi, yerli somonla şeftali sosunu birleştiriyor. Özgün lezzetlerinin bir kısmını sayalım: Yeşil mercimek piyazı, avokadolu bezelye, keçiboynuzu soslu karnabahar, yeşil elmalı köy biberi, fıstıklı kabak tarator, yoğurtlu ebegümeci. Ara sıcaklar: Kaş’tanem, ahtapot beğendi, kokoreçli ve kavurmalı humus ve daha neler neler!

Anneannenin sırları torunda MEYHANE DEMETİ

Kaş’a 22 yıl önce geldiğimde kabak çiçeği dolmasını ilk kez Bahçe Balık’ta yemiştim. Yıllar sonra mekanın sahibi Oya Hanım’ın kızı Demet, Cihangir’de bir meyhane açtı. Kaş lezzetleri ve anneannenin sırları Cihangir’e geldi. Bu yıl Bahçe Balık’ın Kaş’taki ikinci dükkanı Demeti olmuş ve başına Amerika’da sinema okuyan torun Alican ve eşi geçmiş. Bir bakıma anneannenin sırları, anneanneye rakip olmuş. Demeti’de ahtapot salatası, kuşkonmaz, nar salatası da dahil olmak üzere 20’den fazla meze servis ediliyor. Demeti’nin sigara böreğinden söz etmesek olmaz. Sırlı bir içle kızartılmış, yoğurt ve domates sosun üzerine taze soğan saçılmış...

'Başka şubemiz yoktur’ ZAİKA OCAKBAŞI

Zaika, Farsçada ‘tad alma kuvveti’ anlamına geliyor. Sahibi Özkan Yılmaz sinemacı bir dostumuzdur. Zaika’nın mottosu: İyi yemek, iyi malzeme, adil fiyat. Zaika için “Bir Akdeniz sofrasıdır” diyebiliriz. Adana ve Hatay lezzetlerinin yanında Suriye, Lübnan, Fas, Tunus’tan da tadlar var. Başlangıç olarak şişte ızgara edilmiş zeytin, baharatlı tereyağları ve pide geliyor.

Mütebbel, muhammara, arzava ezmesi, doti, nohut piyazı, yağlı kifte (yazım yanlışı yok) tabule, kuru et gibi mezeleri harika. Kuzu şaşlık, isli kebap, çıtır beyti, Alinazik, kasap sucuğu gibi sıcaklar var. Ben zevvakin (çeşnicibaşı) olarak Zaika’da mezelerden yarımşar porsiyon aldım ve kuzu şaşlık yedim. Tüm yediklerim şahaneydi. Çalışanlar nazik ve donanımlı. Zaika pırıl pırıl bir Kaş mekanı olmuş.

BÜYÜK ÇAKIL PANDEMİ BİRLİĞİ

Ömür Beach, Memed’in Yeri, Omlet Beach ve Yakamoz birleşerek ‘Büyük Çakıl Pandemi Birliği’ kurmuşlar. Tek mutfak, tek kasa, tek elden alışveriş yapıyorlar. Hararetinizi Büyük Çakıl’ın denizinde söndürebilirsiniz. Meyhane Nereid, begonvillerle sarılmış bir mekan ve mezeleri enfes.

Küçük Çakıl’da Derya Beach’te pizza, makarna yiyebilir şahane kokteyller içebilirsiniz. Sahibi Ali Bey, üç yılını İtalya’da geçirdi ve İtalyan lezzetlerini iyi bilir. Zincir kahvelerdeki tad alışkanlıklarınızı Fıcchı Pup’da giderebilirsiniz. Müzikleri çok iyi ve Take-Avay (Al-Götür) seçeneği de var. Vegan dostlarımız da Oburus Mobus’da mutlu olacaklardır.

Yazarlarımızdan

Sıradaki haber yükleniyor...
holder