Gelen vurdu giden vurdu: Britney nasıl delirdi?

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Pop müziğin devrik prensesi, son 13 yılını 10 yaşındaki bir çocukla eşit haklara sahip geçirdi. Peki Britney hayatının kontrolünü nasıl kaybetti? Dönüm noktası Justin Timberlake ile üç yıl yaşadığı aşk oldu. ‘Amerika’nın sevgilisi’ olan Britney’nin yanındaki kıvırcık sarı saçlı bu çocuk o zaman N’SYNC grubu üyesiydi. Bu aşk sayesinde yakaladığı şöhretle gruptan ayrıldı. Yetenekli olduğunu kanıtladı. Ama kariyerinin temelini ‘aşk satar’ diyerek ‘Britney’ye saldırmak’ üzerine kurarak tahmin edemeyeceği bir felakete yol açtı. Çıkardığı şarkılarda hep ihanete uğramış mağdur bir erkek imajı vardı. Dünya bu seksi ve kalbi kırık erkeği sorgusuz sualsiz sahiplendi. Justin, aldatan bir kadından bahsettiği ‘Cry Me A River’ şarkısının klibinde Britney’nin kopyası bir oyuncuya yer verdi.

‘KÖTÜ KIZ’ DAMGASI YEDİ

Röportajlarında “Britney’yi ilk beceren benim” ifadesini kullanacak kadar alçaldı. Britney’nin itibarı çoktan yerle bir olmuş, ‘kötü kız’ damgası yemişti. Britney, çirkin yakıştırmalara tepki olarak 2007’de kendisine ‘b*tch’ (k*ltak) dediği bir şarkı bile yaptı. Britney’nin cehennem ateşine odun atan sadece Justin olmadı. Ezeli rakibi Christina Aguilera da onun zayıf yönlerini vurgulama fırsatlarını kaçırmadı.

EVLİLİK HAYALİ TRAJEDİ OLDU

2003’te onu “Kayıp kız, üzülüyorum. Bir rehbere ihtiyacı var” diyerek acınası göstermiş, sevgilisine evlenme teklif etmesiyle alay etmişti. Britney’nin gerçekten de zihin sağlığı için yardıma ihtiyacı vardı, ama bu ayıp ve alay konusu olacak bir şey miydi? Bu sataşmaların reklam amaçlı olduğu düşünülüyordu. Ama bu sözlerin hepsi Britney’nin aleyhine işledi. Britney 2004’te Kevin Federline isimli dansçıyla evlenip çocuk yaparak güvenli bir hayat kurmak istedi. Üç yıllık evlilik trajediyle sonuçlandı.

Kötü anne olmakla suçlandı, çocukların velayetini kaybetti. 2007’de sinir krizi geçirdikten sonra babası vasi olarak atandı ve hayatı zindan oldu. Ama devran döndü. İfşa devri başladı. Britney’nin nasıl bir kabus içinde yaşadığı bu yıl ortaya çıktı. Justin ve Christina dahil Britney’yi aşağılayanlar bir anda nefret objesine dönüştü.

SORUN JUSTIN DEĞİL SİSTEM

Justin “Kadın düşmanlığını hoş gören bir sistemden faydalandığım için özür diliyorum” dedi ve Britney’nin özgürlüğü için destek kampanyalarına katılarak günah çıkardı. Britney, kimseyi suçlamıyor. Hatta Justin’in şarkılarında dans videoları yayınlayarak onu affettiğini gösterdi. Zaten sorun Justin de değil. Sorun, popüler kültürün çifte standardı. Ve ondan beslenen bir sistemin kendi elleriyle yarattığı bir dünya yıldızını nasıl harcayabildiği. Vasisi olarak da annesi yerine babasının, yani bir erkeğin atanmış olması bile bu sistemde erkeklere bahşedilen sınırsız gücün bir yansımasıydı.

BİR NESLİN 'GİZLİ ZEVKİYDİ'

Babasında olan vasilik yetkisi bu hafta kaldırılan Britney’nin hayranları artık konser vereceği tarihi açıklamasını bekliyor. Ondan sonra pop müziğe bir ‘guilty pleasure’ (gizli/ mahçup zevk) daha gelmedi. Britney hayranı çoğu yetişkin, bundan utandığından şarkıcıya ‘saklı zevk’ deniyordu.

Yazarlarımızdan

Sıradaki haber yükleniyor...
holder