Rükzan Sağır Tek tip insan ırkı kime hizmet eder?
HABERİ PAYLAŞ

Tek tip insan ırkı kime hizmet eder?

Brad Pitt, 2008’de, kızı Shiloh’nun erkek ismi olan ‘John’ olarak anılmak istediğini söylemişti. 2010’da da Angelina Jolie, Shiloh’nun erkek olmak istediğini açıklamıştı. Shiloh tüm çocukluğunu erkek kıyafetleri içinde geçirdi. Bugün 16 yaşında olan Shiloh ergenlik döneminde cinsiyetini fark etti, artık genç bir kız gibi giyiniyor ve dansçı olmaya hazırlanıyor.

Bu hafta Uluslararası Yüzme Federasyonu, trans kadın yüzücüler ile biyolojik kadın yüzücülerin rakip olamayacağını açıkladı. Malum, yüzücü Lia Thomas, biyolojik erkek olmasına rağmen hormon tedavisi ile kadın olduğunu iddia ederek kadınlar takımında yarışıyordu.

Kadınların onu yenemeyeceği anlaşılınca isyan çıktı ve bu karar alındı. Yalnız bu kararda çok sakıncalı bir istisna gözüme çarptı. ‘12 yaşından önce cinsiyet değiştirmiş trans yüzücüler hariç’ deniyor.

ÇOCUKLARIN BEDEN ALGISI BOZULUYOR

Çift cinsiyetli doğanlar gibi ameliyat olma zorunluluğu olan istisnalar hariç, 12 yaş, insanın kendi bedeni üzerinde karar verme yetkinliğini elde etmediği, henüz fiziksel gelişimini bile tamamlamadığı, bu nedenle estetik ameliyatın bile yasak olduğu bir yaş! Zaten sosyal medyadaki paylaşımlardan etkilenip beden algısı bozulanlar da o yüzden en çok çocuklar oluyor.

Zira Shiloh ameliyat olsaydı, ergenliğinde cinsiyeti konusundaki gerçekliği fark edemeyecek, kendini doğal bir şekilde keşfedemeyecekti. Bir yandan da bu hafta Jennifer Lopez bu sularda yüzmeye başladı.

14 yaşındaki kızı Emme’yle birlikte sahne aldığı konserde, kızını sahneye cinsiyetsiz bir zamir olan ‘they/them’ ile çağırdı. Bu haberin etkisi sürerken bu kez Elon Musk cephesinde bir gelişme oldu. Musk’ın 18 yaşındaki oğlu Xavier cinsiyet ve isim değiştirmek için mahkemeye başvurdu… Adının Vivian Jenna Wilson olmasını istiyor.

Tek tip insan ırkı kime hizmet eder

ERKEKLERE HAMİLELİK SORUSU

Toplumsal hayatta da bu konu problemli bir hal almaya başladı. İngiltere’de 50 yıldır düzenli kan bağışlayan Leslie Sinclair isimli 66 yaşındaki bir adam, bu hafta reddedildi. Gerekçesi de kan bağışı formundaki ‘Hamile misiniz?’ sorusunu yanıtlamayı reddetmesi.

Cinsiyet değiştirip erkek olan kadınlar gözetilerek bu sorunun artık herkese sorulmasına karar verilmiş. Sinclair de “Böyle saçmalık mı olur, ben erkeğim” deyince kovulmuş. Yine İngiltere’de devlet memurlarına verilen ‘cinsiyet eşitliği’ eğitiminde ‘kadın’ ifadesinin ‘transfobik’ olduğu iddia edildi.

Hayda… Kursa katılanlardan biri Times gazetesine, “Bu bir propaganda. Cinsiyet ve cinsiyet eşitliği konusundaki tek tip bir görüşün dayatılması. Ancak bu görüşün ne hukukta ne de ortak akılda yeri var” dedi.

EŞİTSİZLİK YÖNETİMİ ZOR GELDİ

Bu dayatmanın hangi kültürde karşılığı var, ben de merak ediyorum. Metaverse’te olabilir mi? Sadece başlık ve gözlük aparatlarıyla dahil olunan, temassız ve duygusuz bir evrende cinsiyetlere de ihtiyaç ortadan kalkacak mı?

Cinsiyetsiz moda, cinsiyetsiz dil derken tek tipleştirilmek istenen insan ırkı ile eşitlik beklentisi daha kolay mı kontrol altına alınacak acaba? Küresel sermaye, eşitsizliğe başkaldıran kadınlarla başa çıkamayınca ‘kadın’ olgusunu topyekun ortadan kaldırmaya mı çalışıyor?..

Sıradaki haber yükleniyor...
holder