Anne Etkinlikleri’nde kendi yarattıklarınızın keyfini sürme zamanı

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Hayat ne kadar da garip... Asla yapamam sandığın şeyleri nasıl da kolay yaptırıyor sana! Alışamam dediklerine nasıl da alıştırıyor! Kim derdi ki aylarca bir mağazanın içini bırak önünden bile geçmeyeceksin... Her fırsatta kahveni aldığın kafenin adını bile anmayacaksın... Sinema, spor salonu, güzellik merkezi, restoran hatta çocuk parkının bile yüzünü görmeyeceksin... Bundan birkaç ay önce biri karşıma geçip hayatımın şu anki halini bana tasvir etseydi ona delirmiş gibi bakardım herhalde. Ama bugün tüm bunlar hepimizin normali. Bu dönemde ve bu yeni normalde mutlu olmanın yolu ise evde kaliteli zaman geçirmek. İşin sırrı ise her günün her saniyesini birlikte geçirdiğimiz çocuklarımızla oyalanacak farklı etkinlikler bulmak, kendimize zaman ayırmak, ev hobileri edinmek ve üretmekten hiç vazgeçmemek. İşte bu yüzden bu köşede sadece çocuklarınız için değil sizin için de etkinlikler var. Amaç kafanızı boşaltmak, stresinizi azaltmak ve kendi yarattığınız şeylerin keyfini sürmek.Haftanın evde yapılacak çocuk etkinliği önerisi: Fare deliği oyunu

Bu hafta küçük bir koliyi alıp eğlenceli bir çocuk oyununa çevireceğiz. Farenin üzerinde delikler açtığı bir peynir yapacak ve farklı boyutlardaki bu deliklerden topumuzu sokmaya çalışacağız. En çok puan alanın kazanacağı bu oyunu yapması çok da kolay.

İhtiyacımız olan malzemeler:

 • Bir koli
 • Sarı, kahverengi ve beyaz renk boya 
 • Boya fırçaları
 • Siyah bir kalem
 • Makas veya maket bıçağı
 • Üzerine fare resmi çizdiğim bir kağıt
 • Ve oynamak için bir top veya bilye

Kolimizin bir yüzündeki kapakçıları keselim ve her yanını sarıya boyayalım

Kahverengi boya ile irili ufaklı içi dolu daireler boyayalım.

Kahverengi dairelerimizin sol yanlarına beyaz boya ile incecik yarım aylar boyayalım.

Kolimizin bir yanına farklı boyutlarda kapı şeklinde delikler çizelim.

Bu delikleri dikkatli bir şekilde keselim. Kesme işlemini çocuğunuz yapacaksa maket bıçağı yerine makası tercih edin.

Kestiğimiz deliklerin üzerine en küçük delik en yüksek puana sahip olacak şekilde puanlar yazalım.

Bir kağıda çizdiğimiz fareyi de üzerine yapıştırdık mı oyunumuz hazır! İyi olan kazansın!

Haftanın Anne Etkinlikleri önerisi: Yaz temalı çatal bıçak kılıfı

Sofralara biraz renk getirelim mi? Çatal, bıçak ve kaşıklarınız için harika bir servis önerimiz var. İstediğiniz renkleri ve malzemeleri kombinleyerek birbirinden keyifli kılıflar oluşturabilirsiniz. Ben deniz kabuklarını kullanarak yaz temalı bir çalışma yaptım.

İhtiyacınız olan malzemeler:

 • Farklı renklerde keçeler
 • İster simli ister düze eva kağıtlar
 • Süslemek için deniz kabukları
 • Kesmek için makas
 • Yapıştırmak için silikon tabancası

Keçelerden biri uzun diğer daha kısa iki parça keselim.

Evalardan bir adet daire keselim. Ben daire seçtim ama siz isterseniz kare veya yıldız şeklini de kullanabilirsiniz. Ya da hiç eva kullanmadan direk keçenin üzerini de süsleyebilirsiniz.

Silikon tabancasıyla önce keçeleri sadece üst çizgisi boş olacak şekilde kenarlarında yapıştırın. Ardından kullanmak istediğiniz deniz kabuğu gibi malzemelerinizi yapıştırarak süsleme işlemine başlayabilirsiniz.

İşte bu kadar! Masanızın, örtünüzün ya da yemek takımınızın rengini göre çok çeşitli ve farklı alternatifler üretebilirsiniz.

Haftanın çocuk kitabı önerisi: Yayazula (The Gruffalo) / Julia Donaldson & Axel Scheffler / Türkiye İşbankası Kültür Yayınları

Bu kitabın kapağını ilk gördüğümde Ata’yı korkutabileceğinden endişe etmiştim. Bugüne kadar içinde sevimli canavarlar olan çok kitabımız oldu ama bu Yayazula pek de sevimli görünmüyordu. Ama hikayeyi okuyunca bu kitabın tam bize göre olduğunu anladım. Minik bir farenin zekasıyla, karanlık ve kocaman bir ormanda vahşi hayvanlarla nasıl da başa çıktığını anlatan bu eğlenceli kitaba şimdi bayılıyoruz. Yayazula orijinal adıyla The Gruffalo, Julia Donaldson tarafından yazılıp Axel Scheffler tarafından çizilmiş ve ülkemizde Ali Berktay’ın çevirisi ile Türkiye İşbankası Kültür Yayınları tarafından basılmış.

Haftanın anne/çocuk/etkinlik sayfası önerisi: @Blwbebegi

Eğer BLW (Baby Lead Weaning) yani “Bebek Liderliğinde Beslenme”yle ilgileniyorsanız merak ettiğiniz her şeyi Ezgi Özek İmrak’a ait bu sayfada bulabilirsiniz. Ek gıdaya geçen miniklerin kendi kendine yemesini teşvik eden, bulamaç şeklinde mamalar yerine finger food yani parmak gıdaları tavsiye eden bu yaklaşım dünyada git gide daha fazla ilgi görüyor. Ezgi Özek İmrak da bu sayfada hem kendi kızı Arya’ya da uyguladığı bu yöntemin inceliklerini anlatıyor hem de harika ve sağlıklı tarifler veriyor. 

www.instagram.com/blwbebegi

Yazarlarımızdan

02 Temmuz 2020, Perşembe 07:31
02 Temmuz 2020, Perşembe 07:29
02 Temmuz 2020, Perşembe 07:26
Sıradaki haber yükleniyor...
holder