Anne Etkinlikleri’ne hoş geldiniz!

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

4 yıldır anneyim ama anne olmadan çok önceden (2003’ten) beri gazeteciydim. Bugün bu iki özelliğim birleşti. Yıllarca köşe yazdığım yuvama, Posta.com.tr’ye bu sefer Anne Etkinlikleri’nin kurucusu Sabanur Kıraç olarak dönüyorum. Yıllardır anneler ve çocuklar için düzenlediğim etkinlikler, festivaller, seminerler ve buluşmalar bana çok şey kattı. Annelerin ve çocukların ihtiyaçlarını ve isteklerini çok daha iyi anlamamı sağladı. Anne Etkinlikleri şapkamla kazandığım bu tecrübe sayesinde bu köşeden annelik yolculuğunuzda faydalı ve eğlenceli olabilecek içerikleri sizlere ulaştırmaya çalışacağım. Kimi zaman çocuğunuzla yapabileceğiniz keyifli bir aktivite, kimi zaman size anne olarak kendinizi iyi hissettirecek bir öneri, kimi zaman da tıkandığınızı hissettiğiniz bir konuda uzman görüşleri sunmaya çalışacağım. Annelik dünyanın en güzel duygusu. Bu duyguyu yaşarken yalnız olmadığını bilmek ise çok kıymetli! O yüzden sadece bana değil Anne Etkinlikleri Ailesinin tüm güzel annelerine ait bu köşeye hoş geldiniz!

Haftanın evde yapılacak çocuk etkinliği önerisi

Ev yapımı oyuncakların hem yapması hem de bittikten sonra oynaması ayrı bir keyif. Etkinliği yaparken çocuğunuzun motor becerilerini geliştirirken aynı zamanda sürece onu da ekleyerek birlikte geçirdiğiniz kaliteli zamanı arttırmış olursunuz. Bu tip etkinlikler bir yandan da çocuğunuzla biriktirdiğiniz anıları arttıracaktır. Bu haftaki etkinlik önerimiz “labirent” yapımı.

İhtiyacınız olan malzemeler:

 • Ayakkabı kutusu kapağı
 • Maşa raptiyeler
 • Paket lastiği
 • Bant
 • Maket bıçağı
 • İçini boyamak isterseniz bir miktar seçtiğiniz renk boya ve fırça
 • Bilye/Minik top

Öncelikle ayakkabı kutusu kapağının için arzu ettiğiniz renge boyayın.

Kuruduktan sonra maket bıçağı ile maşa raptiyelerinizi takmak için ufak delikler açın.

Açtığınız deliklerden raptiyelerinizi geçirin.

Kutunuzu ters çevirip maşaları açın. 

Açtığınız maşaları sabitleştirmek için bantla yapıştırın.

Artık labirentinizi tasarlamaya hazırsınız. Paket lastiklerini raptiyelerden geçirin. Topun lastiklere çarparak farklı yollardan geçmesi için değişik yerlerde aralıklar bırakın.

Oyunumuz hazır! İyi eğlenceler!

Haftanın anne etkinlikleri önerisi

Her ne kadar kuaförler açılsa da gidecek vakti veya imkanı bulamayan ya da gitmeye cesaret edemeyen güzel annelere sadece birkaç dakikada tırnaklarınıza renk getirecek bir önerim var! Birlikte yapması çok basit ama sonucu çok keyifli bir “nail art” yani tırnak sanatı aktivitesi yapalım mı?

İhtiyacınız olan malzemeler:

 • Cila
 • Açık pembe bir oje (isterseniz)
 • İki farklı renk oje (Hangi renkleri tercih ederseniz. Ben mavi ve turuncu kullandım.)
 • Bir kürdan veya varsa ucu top şeklinde bir fırça veya demir
 • Bant

Önce tırnağınıza istediğiniz şekli verin ve varsa ojenizi temizleyin. Ardından açık pembe ojenizi uygulayın.

Bantlardan küçük parçalar kesin ve bu parçaları çok yapışkan olup ojenizi kaldırmaması için bir kez teninize yapıştırıp çekin.

Ardından bantları tırnağınızın bir köşesinden diğer köşesine üçgen olacak şekilde yapıştırın.

Tırnağınızın bantsız kısmına koyu renk ojenizi uygulayın. 

Kurumasını beklemeden bantları çıkarın ki taşma olduysa temizlemesi kolay olsun.

Ojeniz kuruyunca diğer köşeden seçtiğiniz diğer renklerle noktalar halinde sıralar yapmaya başlayın.

En üste bir kat cila çekin. 

İşte bu kadar!


Haftanın çocuk kitabı önerisi: Nunu / Özlem Fedai Korçak / Elma Yayınevi

İki güne bir elinde Nunu ile yanıma gelir Ata. Her seferinde o badem gözlerini kocaman açarak bakar her sayfaya. Ezbere bilmesine rağmen her seferinde şaşırır Nunu’nun bakış açısına. Çünkü Nunu çok eğlenceli ve çünkü Nunu’da her çocuğun kendinden bulabileceği bir şey var. Hem yazan hem resimleyen Özlem Fedai Korçak’ın bu eseri Elma Yayınevi’nden. 

Haftanın anne/ çocuk / etkinlik sayfası önerisi: @Oyunlarla_ingilizce

Nurperi Cömert İğdigül’e ait bu sayfayı bir süredir takip ediyorum ve tek kelimeyle bayılıyorum. İngilizce öğretmeni olan bir annenin hem oyun önerilerinden hem de bu oyunları oynarken çocuklarımıza İngilizce desteği sunmamızı sağlayan içeriklerinden çok şey öğrendim. Takip edip keyif alabilir, İngilizce eğitiminizi oyunlara nasıl ekleyeceğinizi görebilirsiniz.

www.instagram.com/oyunlarla_ingilizce

Yazarlarımızdan

02 Haziran 2020, Salı 07:54
02 Haziran 2020, Salı 07:51
Sıradaki haber yükleniyor...
holder