Çocuklarda hayal gücünü ve yaratıcılığı geliştirecek etkinlikler

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Oğlumla son zamanlarda oynamayı çok sevdiğimiz bir oyun var. Koltuğa oturup yastıkları diziyor ve bir uzay gemisinde olduğumuzu hayal ediyoruz. Çeşit çeşit gezegenlere yolculuk ediyor, uzaylılarla tanışıyoruz. Oğlum bu oyun hiç bitmesin istiyor. Kıkır kıkır gülüyor ve çok eğleniyor. Siz de çoğunuzun hayali oyunlar oynarken ne kadar zevk aldığını hiç fark ettiniz mi? Bunun sebebi keyif alınan bir aktivite sırasında beynimizin endorfin hormonu salgılaması. Bu tarz oyunlar hem çocukları mutlu ediyor hem de hayali oyunlar oynayan çocuklar gerçek hayatta karşılaştıkları problemlere yaratıcı ve etkin çözümler bulmayı öğreniyor. Hayal eden ve merak eden çocuklar, çok soru soran dolayısıyla da çok bilgi edinen çocuklar haline geliyor. Yani çocuklarımızın zihinsel gelişimleri için bu tarz oyunlar bulunmaz bir nimet. Hem eğlenerek öğrenmelerini hem mutlu olmalarını hem de sorunlarla başa çıkmayı sağlıyor. Bu hafta sizlerle bu tarz bir etkinlik yapalım istedim.

Haftanın evde yapılacak çocuk etkinliği önerisi: Oyun kalesi yapımı

Çok basit malzemelerle çok keyifli bir etkinlik yapacağız. Yapımında çocuğumuzu da işin içine dahil edeceğiz ve bittiğinde onunla hayali harika oyunlar kurabileceğiz. Hazırsanız başlayalım!

İhtiyacımız olan malzemeler şöyle:

  • İki eşit parça karton veya koli
  • Makas
  • Maket bıçağı
  • Renkli boyalar ve fırça

Öncelikle kartonlarımızın tam ortasından küçük oluklar açıyoruz. Böylece üst üste koyduğumuzda kartonlarımız kendi kendilerine ayakta durabilecek ve dört eşit parça oyun alanı olabilecek.

Ben bugün size bir kale yapımı göstereceğim ama siz isterseniz farklı şekiller de kullanabilirsiniz. Bunun için bir kartonumuzun yarısına bir yarım daire diğer yarısına kale surları gibi oluklu kareler keselim. Diğer kartonumuza ise bir üçgen ve bir baca keselim.

Şimdi alt kısımlarına kapılar keseceğiz. Böylece her alan birbirine bağlı olabilecek. İster bir araba, ister atlı bir şövalyeyi bu kapılardan geçirerek tüm kaleyi dolaştırabileceğiz.

Sırada boyama işlemi var. Siz istediğiniz renkleri ve desenleri kullanabilirsiniz. Benim önerim her yüzde farklı bir desen ve renk kullanın ki alanlar birbirinden farklı olsun.

Kapıların etrafını ince şeritlerde farklı renklerle boyamak, çizgilerden ve desenlerden faydalanmak kalemizi daha renkli ve eğlenceli gösterecektir.

İşte hazırız! İster oyuncak bebekleri yerleştirip bir prenses oyunu oynayın. İsterseniz hayvanları konuşturun. Biz bir şövalye oyunu oynadık. Kaleyi ele geçiren minik bir devle savaştık. Prensesi kurtardık ve kalemizi geri aldık. Umarım çok eğlenir ve çok beğenirsiniz!

Haftanın Anne Etkinlikleri Önerisi: Deniz Kabuklarından Lamba Yapımı

Yaz bitmiş olabilir ama esintilerini hala evimizde hissedebiliriz. Bu hafta anne etkinlikleri köşemizde yazdan kalan deniz kabuklarımızı değerlendiriyoruz. Çok şık ve keyifli bir lamba yapıyoruz!

İhtiyacınız olan malzemeler:

  • Bolca deniz kabuğu
  • Bir balon
  • Silikon Tabancası
  • İster pilli ister normal bir tealight mum

Öncelikle balonumuzu küçük bir top olacak şekilde şişirelim. Ardından balonun etrafına deniz kabuklarımızı dizip yapıştırmaya başlayalım. Burada önemli olan deniz kabuklarını balona değil birbirlerine yapıştırmak.

İstediğimiz büyüklüğe ulaştıktan sonra bir makas yardımıyla balonumuzu keselim. Balon patlayınca lambamız ortaya çıkmış olacak.

İster klasik bir mum kullanın isterseniz de farklı renklerde yanan pilli bir mum seçin. İkisi de birbirinden keyifli görünüyor bence. Seçim sizin! Umarım beğenirsiniz...

Haftanın Çocuk Kitabı Önerisi: Ben Bunu Yemem / Damla Boza Çevik / Tilki Kitap Yayınevi

Oğluma hamileyken bir komşumuz “İnşallah iyi yiyen, iyi uyuyan bir bebeğin olur” diye dua etmişti. Açıkçası o zaman bu dua bana biraz garip gelmişti. Hep aklımda “Aman sağlıklı olsun da” diye bir cümle vardı. Ne zaman ki Ata doğdu, o zaman anladım bu duanın önemini. İyi yiyen, yemek yerken inatlaşmayan, yemek seçmeyen ve vakti geldiğinde ve yatağa bıraktığınızda uyuyan çocuk meğer bir annenin başına gelebilecek en güzel şeylerden biriymiş. Restoran işlettiğimiz yıllarda çocuklarına yemek yedirmeye çalışan, ellerinde kaşık çocuklarının peşinde koşup yalvaran anneleri görür çok üzülürdüm. Çünkü biz anneler çocuğumuz o yumurtayı yemez, o sütü içmezse büyüyemez korkusuyla yaşıyoruz. O yüzden de her öğün ya bir zafer ya bir yenilgi oluyor. Ama yalnız değiliz. Bizim gibi hisseden ve bizim gibi çocuğuyla savaşan çok anne var. Tabii savaşmayanlar da var. Ve bizim o savaşmayanlardan alacağımız büyük dersler var. Ne yapıyorlar da o çocuklar o yemeklerin hepsini bitiriyor? Nasıl yapıyorlar da hiç savaş çıkmıyor? İşte size bu hafta, bu soruna harika bir çözüm üretmiş bir annenin çok keyifli kitabını tanıtacağım. Damla Boza Çevik, kızını sağlıklı beslenmeye harika bir yolla alıştırmış. Ona birbirinden keyifli tabaklar hazırlamış ve her tabağa bir masal anlatmış. Tilki Kitap Yayınevi’nden çıkan Ben Bunu Yemem adlı kitabında hem o tabakların görsellerine yer vermiş hem de anlattığı masalları kaleme almış. Bu kitaptan öğrenebileceğimiz harika sunum şekilleri ve o sunum şekillerine uygun çok keyifli masallar var. Damla Boza Çevik gibi bu tabakları bir etkinliğe dönüştürüp çocuğunuzla beraber hazırlama fırsatı ise ayrı bir artı. Eğer çocuğunuza yemek yedirmekte zorlanıyorsanız bu kitabı almanızı şiddetle tavsiye ederim.

Haftanın Anne/ Çocuk / Etkinlik Sayfası Önerisi: @reyhanbiskin/ Reyhan Bişkin

Bazı insanlar gerçekten çok özel. Bunu onları ilk gördüğünüzde anlayabiliyorsunuz. Reyhan Bişkin işte o özel insanlardan biri. Onunla ilk tanıştığımda çok şaşırmıştım. Bir insan bu kadar sıcak, bu kadar iyi kalpli nasıl olur anlamamıştım. Ve açıkçası kitlenmiştim. Onun güler yüzüne aynı şekilde karşılık bile vermemiştim. Onunla ilgili ilk belirgin anım bir festival için koştururken yanıma gelmesi. Tek başıma taşımaya çalıştığım koca masanın ucundan tutup bana yardım etmeye çalışması. Binlerce insanın, onlarca çalışanın olduğu bir ortamda bana el veren tek kişi olması. O zamanlar benim için iyi kalpli güler yüzlü bir kadın, birbirinden güzel çocukları olan bir anneydi Reyhan Bişkin. Sonra bir fark ettim ki kendisi aynı zamanda harika bir influencer’mış. İnstagram’da çok keyifli kendi gibi pozitif bir sayfası varmış. Sayfasını inceleyip takip etmeye başladıkça onu biraz daha sevdim. Anneliğini, önerilerini, enerjisini hayranlıkla izledim. Ve her seferinde içimden “Helal olsun” dedim. Neden biliyor musunuz? Çünkü sosyal medyada çok fazla anne sayfası takip ediyorum. Ama Reyhan Bişkin kadar doğal, içten ve samimi sayfaya çok az rastlıyorum. O bizden biri. Annelik serüvenini bizim gibi yaşayan, her şeyi olduğu gibi gösteren, gerçekten fayda gördüğü ürünleri ve hizmetleri öneren harbi biri. Üstelik anne olduktan sonra eğitimine bir de çocuk gelişimi ve yaşam koçluğu eklemiş bir uzman aslında. Eğer Reyhan Bişkin’i takip etmiyorsanız hemen etmenizi öneririm. Ondan alacağınız pozitif enerji güne harika başlamanızı sağlayacaktır!

https://www.instagram.com/reyhanbiskin

Sıradaki haber yükleniyor...
holder