Ev yapımı oyun ya da aksesuar yapmaya hazırsanız, başlayalım!

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Bazı kadınlar vardır evlerine giren hiçbir şeyi atamazlar. Bazıları da evlerinde ihtiyaç duymayacaklarını düşündüğü şeyleri asla tutmazlar. Ben sanırım ilk kategoriye giriyorum. Bir gün mutlaka lazım olur diye hiçbir şeyi atamıyorum. Siz de benim gibiyseniz çok şanslısınız çünkü atmaya kıyamadığınız her şeyi bir oyuna veya oyuncağa ya da evimizi güzelleştirmek için bir aksesuara çevireceğiz. Ama ikinci kategorideyseniz de size bir önerim var. Evinizde en azından bir tane boş koli mutlaka bulundurun. Çünkü o kolilerden yapabileceklerimizin sınırı yok. O kolinin yanına bir yapıştırıcı (ister silikon tabancası ister bir tutkal), istediğiniz renk bir boya ve fırça eklediniz mi siz de hazırsınız. Bu köşeden size bu malzemelerle sayısız öneri sunacağım. Çektiğim her videoda da söylediğim gibi “Hazırsanız, Başlayalım!”

Haftanın evde yapılacak çocuk etkinliği önerisi: Hedef oyunu

Havalar ısındıkça çocuklarımızı biraz daha koruyup kollamamız gereken günler geldi. Zaten onları çok dışarı çıkarmıyorduk bir de şimdi aşırı sıcaklar ve güneşin tehlikeli etkileri gündemde. O yüzden ev içi ya da en azından gölge alan oyunlarımızı ve etkinliklerimizi arttırmamız lazım. Elimden geldikçe bu konuda size destek olmaya çalışacağım. İşte tam da bu amaçla bugün yine çocuklarımızla bir oyun yapacağız. Bu oyunu oluşturmak birinci etkinliğimiz, bittiğinde oynamaksa ikinci etkinliğimiz olacak. Hedef tahtamızda en yüksek puanı tutturan kazanacak.

İhtiyacınız olan malzemeler:

 • 2 adet koli parçası/karton
 • İstediğiniz renk boya (Ben yeşil kullandım)
 • Boyamak için fırça
 • Delikleri kesmek için maket bıçağı
 • İki kartonu birbirine yapıştırmak için silikon tabancası veya tutkal
 • Puanları yazmak için kalem
 • Makas 
 • Şişe kapakları ve içlerini doldurmak için biraz oyun hamuru

Öncelikle kartonlarımızı eşit boyutlara ve şekle getirmek için keselim ve sadece bir tanesini istediğimiz renge boyayalım. Ardından boyadığımız kartona 3 numaralı resimde görüldüğü gibi şişe kapaklarının rahat sığacağı büyüklükte delikler keselim.

Şişe kapaklarımızın içlerini oyun hamurlarıyla dolduralım. Kalemle en uzaktaki delik en yüksek, en yakındaki ise en düşük puan olacak şekilde sayıları yazalım. Son olarak delikli kartonu deliksiz kartonun üzerine gelecek şekilde yapıştıralım.

Hedef oyunumuz oynamaya hazır. Bakalım en yüksek puanı kim kazanacak!

Haftanın anne etkinlikleri önerisi: Hayvanlı kavanozlar

Bu haftanın anne etkinliği mutfağımızı güzelleştirmek için! Çok basit malzemelerle çok keyifli bir kavanoz ailesi yapmaya ne dersiniz?

İhtiyacınız olan malzemeler:

 • Boş kavanozlar
 • Çocuğunuzun oyuncak kutusundan seçtiğiniz minik hayvanlar
 • Sprey boya (Ben altın renk kullandım)
 • Silikon Tabancası

Öncelikle kavanoz kapaklarımızı sprey boyayla boyayalım. Ardından seçtiğimiz hayvanları da sprey boya ile boyayalım.

Boyalar kuruduktan sonra hayvanlarımızı kapaklarımızın üzerlerine silikon tabancasıyla yapıştıralım.

İşte hazırız! Ben bu kavanozları mutfağımın başköşesine yerleştirdim bile. Ata’ya da bir set yaptım o da içine Legolarını koydu. O da farklı bir kullanım amacı yaratmış oldu! Bakalım siz hangi amaçla değerlendireceksiniz?

Haftanın çocuk kitabı önerisi: Gergedanlar Krep Yemez /Anna Kemp & Sara Ogilvie / Pearson Yayınları

Bu haftanın kitap önerisini sadece çocuklarımıza değil ebeveynlerimize de yapıyorum. Pearson Yayınlarından çıkan orijinal adı Rhinos Don’t Eat Pancakes olan Gergedanlar Krep Yemez adlı bu kitap, hem çocukların çok hoşuna gidecek hem de ebeveyn olarak bizleri biraz düşündürecek. Kitabımızın kahramanı Begüm bazen anne ve babasının onu hiç dinlemediğini düşünüyor. Onlara anlattığı şeyleri bazen duymadıklarını, bazen de “Daha sonra” diyerek ertelediklerini fark ediyor. O kadar ki Begümlerin evine gelen koskocaman mor bir gergedanı bile fark etmiyorlar. Begüm onlara anlattığında da inanmıyorlar. Ta ki hayvanat bahçesinden krep yemeyi seven mor bir gergedanın kaçtığını duyana dek. Ondan sonra ailesi Begüm’ü daha çok dinlemeye karar veriyor. Konusu kadar çizimleri de bir harika olan bu kitabı Anne Kemp’in yazmış, Sara Ogilvie resimlemiş ve Gülbin Baltacıoğlu Türkçe’ye çevirmiş.

Haftanın anne/ çocuk / etkinlik sayfası önerisi: @nurlu / Nurlu Mutfakta / Nurşen Aksoy

Hani bir tarif görürsünüz, okursunuz ya da izlersiniz ama uyguladığınız da asla tutturamazsınız ya... İster istemez “Ben beceremedim” diye düşünürsünüz ve sinir olursunuz. İşte size o duyguyu unutturacak bir sayfa önerim var. Nurşen Aksoy’un “Nurlu” sayfasını takip edin ve onun verdiği birebir tariflerle mutfakta harikalar yaratın. Nurşen Aksoy’un Adanalı olduğunu görünce tarafsız olamadığımı düşünebilirsiniz. Evet Adana’nın ve Adana mutfağının hastasıyım. Ama kim değil ki? Ama Aksoy sadece Adana mutfağının değil aklınıza gelebilecek her türlü yerel ve uluslararası mutfağın tariflerini veriyor bize. Onun sayfasından denediğim her tarif hem ev halkında hem de misafirlerimde büyük takdir topladı. Etkinliklerime gelen annelerime ikram ettiğim bol çikolatalı browni de çilekli cheesecake de onun tariflerindendi. Kocamın favorisi San Sebestian Cheesecake’i de onun sayesinde tam tutturmayı başardım. Kısacası bu güzel kadının her tarifine kefilim. Deneyin ve görün derim!

https://www.instagram.com/nurlu

https://www.nurlumutfakta.com/

Yazarlarımızdan

15 Ağustos 2020, Cumartesi 08:01
15 Ağustos 2020, Cumartesi 07:52
Sıradaki haber yükleniyor...
holder