Günlük rutinimizin yeni parçası evde etkinlik zamanı

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Bu yaz evimiz en güvenli sığınağımız. O zaman gelin birlikte ev içi aktivitelerimizi mümkün olduğunca arttıralım, renklendirelim ve keyiflendirelim! Ne dersiniz? Uzmanlar diyor ki günümüzü planlamak, eğlenceli bir rutin oluşturmak evde geçirdiğimiz zamanları hem kaliteli bir hale getirir hem de sıkılma riskini azaltır. Nasıl yemek saatlerimiz belliyse kitap okuma, etkinlik yapma, kendine zaman ayırma saatlerimizi de belirleyelim. Mesela her gün belirli bir saate çocuğumuzla oturup evdeki malzemelerden bir oyun veya oyuncak yapalım. Önce seçtiğimiz o oyun veya oyuncağı yaparken sonra da onunla oynarken kaliteli zaman geçirelim. Rutininiz önemli bir parçası olabilecek bu alan için bu köşede size bolca fikir sunmaya çalışacağım.

Haftanın evde yapılacak çocuk etkinliği önerisi: Karpuz şeklinde kalemlik/masa üstü düzenleyici

Yazın kokusu ne diye sorsanız deniz, tadı ne diye sorsanız karpuz derim. Geçen hafta deniz esintilerinden çatal bıçak kılıfları yapmıştık bu hafta da karpuz şeklinde bir etkinlik yapmaya ne dersiniz? Hem görüntüsü çok şirin oldu hem de yapması çok eğlenceliydi.

İhtiyacımız olan malzemeler şöyle:

 • Yarım ay şeklinde iki karton parçası
 • 14 adet boş tuvalet kağıdı rulosu
 • Kırmızı, yeşil ve beyaz boya ve uygulamak için fırça
 • Siyah kalem
 • Silikon tabancası 
 • Maket bıçağı

Öncelikle yarım ay şeklindeki kartonlarımızın dış kenarlarını ince bir çizgi olacak şekilde yeşile, üstünü beyaza, kalan kısımlarını da kırmızıya boyayalım. Aynı işlemi diğer yarım ayımıza da uygulayalım.

Boyalarımız kuruyunca boyası kısmının kenarlarına birbirine değecek şekilde sekiz adet tuvalet kağıdı rulomuzu dik olarak yapıştıralım. Üç adet ruloyu sol tarafa bir adet ruloyu da sağ tarafa yapıştıralım. ortada yatay üst üste iki rulo gelecek şekilde boşluk bırakalım. Diğer yarım ayımızın boyasız kısmını üzerine yapıştıralım.

Tuvalet kağıtlarının üstten görünen kısımlarını beyaza boyayalım. Alttan görünen kısımlarını ise yeşile boyayalım. Ardından üsten baktığımızda görünen soldan ikinci ve üçüncü sağdan ikinci tuvalet kağıdı rulolarımızdan küçük birer dikdörtgen parçayı maket bıçağıyla kesip ayıralım.

Boyalarımız kuruduktan sonra siyah kalemimizle çekirdekleri çizelim. Küçük altı yuvarlak üçgenler şeklinde yapabilirsiniz çizimlerinizi. Çekirdekleri de boyadıktan sonra hazırsınız. Kalemler, silgiler, yapıştırıcılar aklınıza ne gelirse kesili yerlere doldurabilirsiniz!

Haftanın anne etkinlikleri önerisi: Sunum tabağı

Çok basit malzemelerden hem hızla hem de keyifle bir sunum tabağı hazırlamaya ne dersiniz? Bu tabağı ister çocuğunuzla yapacağınız çay saatinde kullanın isterseniz de çocuğunuzun bebek evine dekorasyon olarak yapın.

İhtiyacınız olan malzemeler:

 • Üç adet farklı boyutlarda kestiğiniz yuvarlak karton parçaları
 • Bir adet cam şişe
 • Maket bıçağı
 • Silikon tabanacası
 • Dilediğiniz renk sprey boya (Ben altın kullandım ama siyah veya beyaz da çok şık gözükecektir.)

Öncelikle maket bıçağıyla yuvarlak kartonlarımızın ortalarında şişemizin eni boyutunda delelim. En büyük parça en alta, orta boyuttaki parça ortaya, en küçük parça şişenin tepesine gelecek.

Kartonları silikon tabancasıyla şişemize yapıştıralım. Kuruyunca sprey boyamızla boyayalım. Ve hazırsınız. Üstüne isterseniz sunum dantellerinden koyabilirsiniz. Umarım keyif almışsınızdır!

Haftanın çocuk kitabı önerisi: Babamın Battaniyesi / Sara Şahinkanat & Ayşe İnan / Yapı Kredi Yayınları

Madem Babalar Günü yaklaştı o zaman bu haftaki kitap önerimiz Sara Şahinkanat’ın yazdığı ve Ayşe İnan’ın resimlediği Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan Babamın Battaniyesi olsun. Bu kitabı babalar çocuklarına okurken hem kendi çocukluklarından bir şeyler bulacak hem de çocuklarıyla atılabilecekleri hayali maceralar için esinlenecekler. Bir çocuğun babasıyla geçirdiği kaliteli zamanın önemini, çocukta bıraktığı izi ve etkiyi muhteşem bir şekilde anlatan bu kitap tam da bu haftaya uygun. Bir zamanlar kendileri de çocuk olan babaların bu tarz maceralarla tekrar çocukluklarına inmeleri bitmek bilmeyecek yeni serüvenlerin başlangıcı olacaktır. Sara Şahinkanat’ın o eşsiz anlatımı sizi de çocuğunuzu da çok etkileyecek ve bu kitabı tekrar tekrar okumak isteyeceksiniz.

Haftanın anne/ çocuk / etkinlik sayfası önerisi

Uzman Klinik Psikolog ve Psikoterapist Pınar Haksal Atabay / @pinarhaksalatabay

Uzmanlığı çocuklar ve ergen psikolojisi olan Pınar Haksal Atabay’ın onlarca seminerine katılmış olabilirim. İşlediği her konudan kendime bir pay çıkarmışımdır. Anlatımlarından en çok hoşuma giden şey hep pozitif ve yapıcı olması. Kendisi de bir anne olduğu için hem annelerin hem çocukların dilinden anlaması... Uzman Klinik Psikolog ve Pskioterapist Pınar Haksal Atabay’ın instagram sayfasında zaman zaman aileler için önerilerine zaman zaman yaptığı söyleşilere rastlayabilirsiniz. Rastlamayacağınız en önemli şey ise üst perdeden “Bir anne asla şunu yapmamalı bunu yapmamalı” gibi yorumlar olacaktır. Çünkü bir anneye asla kendini kötü hissettirmez Pınar Haksal Atabay. Verdiği örnekler ve sunduğu öneriler her zaman çocukların ihtiyaçlarını karşılamak içindir. Kendisine gelen her soruyu uzun uzun ve içtenlikle cevaplar. Takip etmenizi ve önerilerini dikkate almanızı şiddetle tavsiye ederim.

Yazarlarımızdan

13 Temmuz 2020, Pazartesi 13:11
13 Temmuz 2020, Pazartesi 10:53
13 Temmuz 2020, Pazartesi 07:10
Sıradaki haber yükleniyor...
holder