Yeni yıl heyecanını sokaklarda yaşayamasak da evlere taşıyabiliriz

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Eğer bu yıl normal bir yıl olsaydı, şu dönemde sokaklarda, kafelerde ve mağazalarda yeni yıl heyecanını dolu dolu hissediyor olurduk. Işıklar, süsler, müzikler hep bize yılbaşının yaklaştığını hatırlatırdı. Yılın bu zamanı içimi bu sayede hep bir heyecan ve ümit kaplardı. Yeni yılda neler olacak, hayatımıza ne gibi sürprizler girecek diye düşünürdüm. Bu yıl, bu heyecanı henüz yaşayamadım. Halbuki her zamankinden daha çok ihtiyacımız var yeni yıl için ümitlenmeye. Çünkü çok zor bir yıl oldu 2020. Hastalıklar, depremler, ölümler, krizlerle geçti. Henüz bitmedi ama bitecek. Kısa süre sonra yepyeni bir yıla gireceğiz. Ve inanıyorum ki 2021 bize çok iyi gelecek. Yeni yıl heyecanını sokaklarda yaşayamasak da evimize taşıyalım istiyorum. O yüzden de bu ara hep yılbaşı temalı etkinlikler öneriyorum. Evlerimiz cıvıl cıvıl kalplerimiz ümitle dolsun. Ne dersiniz?

Haftanın evde yapılacak çocuk etkinliği önerisi: Üç farklı yılbaşı süsü

Yeni yıl heyecanını evinize taşımak için ille evde bir yılbaşı ağacınız olması gerekmez. Yapacağımız süsleri evinizin istediğiniz köşesine asabilirsiniz. Ve eğer evde ufak da olsa bir ağacınız varsa onu bu sene çocuğunuzun yaptığı süslerle donatabilirsiniz.

İhtiyacımız olan malzemeler şöyle:

 • Boş bir tuvalet kağıdı rulosu
 • Beyaz boya ve uygulamak için fırça
 • Biraz sim
 • Oynar gözler
 • Renkli ponponlar
 • Şönil
 • Siyah ve turuncu kağıt
 • Delmek için bir delgeç
 • Şeffaf toplar
 • Mini strafor toplar ya da yapay kar
 • Ahşap Mandallar
 • Makas
 • Varsa parlak taş ya da pul
 • Silikon tabancası

İlk olarak kardan adam temalı yılbaşı süsümüzü yapalım. Bunun için siyah kağıdı delgeçle delip çıkan küçük yuvarlakları ayıralım. Turuncu kağıttan küçük bir üçgen keselim burun için. Topumuzun için küçük strafor toplarla ya da yapay karla dolduralım. Şönilimizin iki ucuna ponponları yapıştırıp kulaklıklarımızı yapalım. Ve son olarak hepsini topumuza yapıştıralım. İşte bu kadar!

Sırada ahşap mandallardan kar tanesi yapımı var. Önceli mandalları demirlerinden ayırıp beyaza boyayalım. Ardından silikon tabancasıyla sırt sırta yapıştıralım. İnce uçlar dışa bakacak şekilde yıldız şeklini verelim. Üzerine bir kat daha yıldız yapıp yapıştıralım. Ben biraz sim ve ortasına bir taşla süsledim ama siz isterseniz bu haliyle de kullanabilirsiniz.

Şimdi de tuvalet kağıdı rulosundan süsümüzü yapalım. Önce boş tuvalet kağıdı rulomuzun içini de dışını da beyaza boyayalım. Ardından ince şeritler halinde keselim. Şimdi çiçek şeklinde yapıştıralım. Bu işlemden iki tane yapıp üst üste iki çiçek yapalım. Ortasına da bir pul veya taş yapıştırdık mı hazırız!

İşte üç farklı çeşit yılbaşı süsümüz hazır. İsterseniz ince bir ip veya misine geçirerek ağacınıza asın isterseniz de hiç ip geçirmeden raflarınızı süsleyin. Çocuklarla yaparken çok eğleneceğinizi umarım.

Haftanın anne etkinlikleri önerisi: Yılbaşı temalı kapı süsü

Bu hafta anne etkinlikleri köşemizde yeni yıl heyecanını kapılarımıza taşıyoruz. Yapması çok keyifli bir kapı çelengi yapacağız. Umarım beğenirsiniz!

İhtiyacınız olan malzemeler:

 • Bir adet halka strafor, yoksa kartondan daireler kesebilirsniz. Birkaç kat kesip üst üste yapıştırırsanız sağlam olup aynı işlevi görecektir.
 • Bolca kozalak
 • Ağaç dalları veya garland parçaları
 • Birkaç adet yılbaşı ağacı süsü
 • Yeşil ve kırmızı boya ve uygulamak için fırça
 • Silikon tabancası

Öncelikle kozalaklarımızı boyayalım. Ben yılbaşı rengi olan kırmızı ve yeşili seçtim ama siz istediğiniz rengi kullanabilirsiniz.

Ağaç dallarını veya garland parçalarını halkamıza yapıştıralım. Halkamızda hiç boşluk görünmesin.

Son olarak boyadığımız kozalakları ve yılbaşı ağacı toplarıyla çelengimizi dekore edelim. Silikon tabancasıyla tek tek yapıştıralım. Ve hazırız. Eğer asacağınız yerde bir çıkıntı yoksa tepesine bir kurdele bağlayıp sallandırabilirsiniz. Umarım beğenmişsinizdir.


Haftanın çocuk kitabı önerisi: Yırtık Pırtık Pabuçların Esrarı / Jackie Morris & Ehsan Abdollahi/ Arden Yayıncılık

Klasik masalları bilirsiniz. Üvey anneler, cadılar, krallar, prensler, prensesler ve sihirli objelerle dolu olurlar hep. Önemli mesajları, etkileyici hikayeleri vardır. Ama bana bir yanları hep korkutucu gelmiştir. O yüzden hep doğru zamanı bekledim oğluma bu masalları okumak için. Bence vakti geldi. Yavaş yavaş bu dünyaya giriş yaptık Ata’yla. Öncelikle modern yorumlarıyla başladık. Ve Ata’nın çok hoşuna gitti. Son keşfimiz Grimm Kardeşlerin 12 Dans Eden Prenses masalının harika bir yorumu olan Yırtık Pırtık Pabuçların Esrarı. Arden Yayıncılık’tan çıkan bu kitaba Ata da ben de bayıldık. Üzerine dakikalarca konuştuk. Prensesler neden her sabah yorgun uyanıyor olabilirler? Ayakkabıları neden yırtık pırtık olabilir? Genç asker bu gizemi çözebilecek mi? Askerinki gibi senin de bir görünmezlik pelerinin olsun ister miydin? Tabii Ata’nın en çok ilgisini bu kısım çekti. Görünmezlik pelerini olsaydı neler neler yapardı, nerelere giderdi kim bilir? Benim en sevdiğim kısmı ise kitap sayesinde oğlumun ne kadar büyüdüğünü görmek oldu. Çizimlerdeki detaylara dikkat etmesi, hikayede yazılmayan kısımları sorması, ben okurken bilmediği kelimeler için beni durdurup anlamlarını öğrenmek istemesi gerçekten paha biçilemez. Tüm bunlar hikayenin ve çizimlerin onu ne kadar etkilediğinin bir göstergesi. Küçük çocuklar ya da hayvanlar üzerinden anlatılmayan bir hikayeye olan ilgisi gerçekten çok hoşuma gitti. Okurken sizin de keyif alacağınız ve çocuğunuza yeni ufuklar açacak bu kitabı kütüphanenizde bulundurmanızı tavsiye ederim.

Haftanın anne/ çocuk / etkinlik sayfası önerisi: @hemfithemanne/ Gözde Biber

Instagram’da çok sayfa ve çok içerik var. Onca kalabalığın içinde insan kimi neden takip ettiğini şaşırabiliyor bazen. Sayfayı aşağı doğru kaydırırken hiç tanımadığınız veya neden takip ettiğinizi hatırlamadığınız biriyle karşılaşabiliyorsunuz. Ben genelde takip ettiğim kişileri özenle seçmeye çalışıyorum. Bana ilham versin, yüzümü gülümsetsin ama hepsinden önemlisi pozitif enerjisi olsun istiyorum. İşte @hemfithemanne öyle bir sayfa. Pozitif, cıvıl cıvıl, içten ve bizden... Gözde Biber iki çocuk annesi. Sayfasının adından da anlayacağınız gibi oldukça fit bir anne. Çünkü sporu hayatından hiç eksik etmiyor. Kurumsal hayattaki kariyerinden sonra yoga ve pilates eğitmenliği almış. Anne olduktan sonra da bu yolları birbirine bağlamış. Sayfasında hem sağlıklı tariflere, hem evinizin konforunda spor yapmanızı kolaylaştıracak videolara hem de tatlı ailesiyle harika karelere erişiyorsunuz. Kendi ve çocukları için kullandığı ürünlerin önerileri, iki çocuklu hayatın dengesi ve sağlıklı yaşam önerileri de cabası. Hala takip etmiyorsanız mutlaka edin derim.

https://www.instagram.com/hemfithemanne

Yazarlarımızdan

16 Ocak 2021, Cumartesi 15:01
16 Ocak 2021, Cumartesi 11:41
16 Ocak 2021, Cumartesi 07:40
Sıradaki haber yükleniyor...
holder