30'lu yaşlardaki kadınları anlama rehberi

23 Haziran 2014, Pazartesi 10:36
AA

Bir doğum gününü daha geride bıraktıkça fark ettim ki “yaş almak” gerçekten de “yaşlanmaktan” çok daha farklı bir şeymiş. Bugün 30’lu yaşlarımın başındayım, hala genç, hala çıtır ve hala kıpır kıpır içim. Ama şunu da söylemeliyim ki bir o kadar da değiştim! 20’li yaşlarıma göre çok başka bir yerde ve ruh halindeyim. Üstelik bu sadece benim için değil 30’larındaki tüm kadınlar için geçerli bir durum. Eğer siz de 30’larınızdaysanız ne demek istediğimi iyi bilirsiniz. Ve eğer 30’larında bir kadına aşıksanız bu yazıyı iyi okumalısınız! Çünkü 30’larındaki kadına aşık olmak ve onu tavlamak için önce onu ve önceliklerini iyi tanımalısınız!

·      Denge, düzen, stabilite ister!

Eğer 30 yaşında bir kadınla beraberseniz veya onunla beraber olmak ya da onu tanımak istiyorsanız şunu sakın unutmayın: Artık karşınızda düzene ve dengeye ihtiyaç duyan biri var. Yanlış anlamayın eğlenmek hala en büyük zevklerinden biri ama artık 20’li yaşlarındaki gibi eğlenmek için yaşamıyor 30’larındaki kadın. Aksine hayattan en büyük beklentisi düzen. Evini, işini ve eşini seçmek veya seçmiş olmak istiyor 30’larındaki kadınlar. O yüzden onu mutlu etmek istiyorsanız her gün başka bir program yapmaya uğraşmayın. Ona sizin de düzeni sevdiğinizi hissettirin… Ama unutmayın bu sürprizler yapmayı bırakıp, rutine bağlayın demek değil!

·      Ne istediğini ve neyi kesinlikle istemediğini iyi bilir!

30’larındaki bir kadın 40’larındaki ya da daha ötesindeki kadınlar kadar olmasa da artık hayatta belirli tecrübelere sahiptir. En azından bir ciddi ilişkisi olmuştur. Bir ilişkide ve erkekte neyi istediğini ya çözmüştür ya da çözmek üzeredir. Henüz neyi istediğini tam bulamamış olsa bile neyi istemediğinden emindir. Ve en önemlisi de bunun ipuçlarını verecektir. Bu ipuçlarını iyi takip edin. İstemediği, korktuğu veya yaralı olduğu konulardan uzak durun ve bu yanlarınızı törpüleyin, yoksa arkasına bakmadan kaçacaktır…

·       Geleceğini düşünür!

Anı yaşamak artık eskisi kadar kolay değildir 30’larındaki kadınlar için. Kulaklarında sürekli bir saat sesi duyar: tik tak, tik tak. Bu saat bazen ona “Hadi artık evlen” bazen “Hadi artık doğur” ya da “Hadi artık ayaklarının üzerinde dur” der. İster iş ister aşk konusunda olsun artık zamanın farkındadır 30’larındaki kadın. Oyalanmak istemez! Kendine hedefler koyar. Zaman artık onun için her zamankinden daha değerlidir. O yüzden ona “takıldığınızı” ya da sadece zaman öldürdüğünüzü sakın hissettirmeyin!

·       Dostlarının arasından arkadaşlarını elemiştir!

30’lu yaşlarına gelmenin en güzel yanı insanları artık daha iyi tanıyor olmaktır. Bu yaşlardaki kadınlar dostlarını arkadaşlarından ayırmayı iyi bilir. Artık eskisi gibi her “hıyarım var” diyene tuzlukla koşmaz. Zamanını da sevgisini de dostluğunu da hak edenlere ayırır. Kazıklanmaya alışmıştır bu yaşa kadar, o nedenle de hazırlıklıdır. En önemlisi de en büyük kazıkların hep en yakınlardan geldiğini bilir. O yüzden de mesafelidir. Bunun farkında olup ona güven vermeye çalışın. Size güvenebileceğini hissettirin. Dostlarınıza kazık atmadığınızı ve asla atmayacağınızı gösterin. Çünkü bu ona da kazık atmayacağınızı düşündürecektir…

·     Artık aşka aşık değildir!

Her kadın biraz aşka aşıktır. Gerçekten karşısındaki kişiyi ya da ilişkiyi değil aklındaki, hayalindekini görmeye ve onu yaşadığına inanmaya meyillidir. Bir kadın 30’larına geldiğinde artık gözünü açmayı öğrenir. Neyin gerçek aşk olduğunu, kimden ne beklemesi gerektiğini daha iyi bilir. İlişkiden de karşısındakinden de beklentileri daha gerçekçidir. 30’larındaki kadın severse gerçekten karşısındakini sever artık! O yüzden ona peri masalları anlatmayın. Ayakları yere basan gerçek bir ilişkiden bahsedin. Bırakın sizi siz olduğunuz için sevsin…

·       Hayır demeyi bilir!

30’larına gelen kadınlar için artık “Hayır” demek eskisi kadar zor değildir. Neyi istediğini, neye ihtiyacı olduğunu bildiği için artık istemediklerine dur diyebilir. Hayır demekten utanmayacağı ve hatta gururla “Hayır” diyebileceği yaştadır 30’larındaki kadın. Hiçbir Allah’ın kulu ona zorla istemediği bir şeyi yaptıramaz! Bu nedenle “Hayır” diyorsa ona saygı duyun. Israrcı olmayın. 30’larındaki kadınlar saygı duyulmaya bayılır!

·       Kendini iyi tanır!

Kendini ve sınırlarını iyi bilir 30’larındaki kadınlar. Hem vücudunu hem ruhunu iyi tanır. Kaçıncı yudumdan sonra sarhoş olacağını, bir yeri ağrıdığında acısını nasıl dindireceğini öğrenmiştir. Kıyafet seçmeyi de bilir, arkadaş seçmeyi de. Kendine yakışanı tanır. Ona göre yapar seçimlerini. Bir tarzı vardır artık. Ne tür yerlerden, müziklerden, yemeklerden ve insanlardan hoşlandığını keşfetmiştir. Limitlerini bilir. Durması gereken yerde durur… Bunun değerini bilin, onun sınırlarına saygı duyun. O istemedikçe hiçbir sınırı aşmayın! 30’larındaki kadın “Hayır” diyorsa naz yapmak için demiyordur, gerçekten “Hayır” diyordur, bunu asla unutmayın!

·       Aile değerleri artmıştır!

30’larına gelen kadın ailesinin değerini daha iyi anlamaya başlar. Anne, baba ve kardeşlerine bakışı değişir. Artık kendi ailesini kurma yaşına geldiği için ailenin önemini daha iyi kavramıştır. Nasıl kendi yaş almışsa ailesinin de yaşlandığını görmüştür. Artık sonsuza kadar yaşamayacaklarının farkındadır. Bu korkuyla beslenerek ailesiyle daha kaliteli zaman geçirir. Eğer onunla olmak istiyorsanız siz de ona ve ailesine önem vermeyi öğrenmelisiniz. Ailesine ayırdığı zamanı kıskanmamalı aksine teşvik etmelisiniz. Ve ona ailenin sizin için de ne kadar değerli olduğunu anlatmalısınız. Eğer kalbini gerçekten kazanmak istiyorsanız baskı kurmadan inceden inceye onunla kurmayı planladığınız yeni ailenin hayallerinden de bahsedebilirsiniz.

·       Kariyeri pek çok şeyden önemlidir!

Bu yaşlardaki kadınlar artık başarının kokusunu ve tadını almaya başlamış kadınlardır. Özgür ve bağımsız olmanın değerini iyi bilirler. Son birkaç yılda geldikleri yerle yetinmeyecek daha ileriye gitmek isteyeceklerdir. Çünkü hırsları ve enerjileri vardır. O yüzden 30’larındaki bir kadının işini küçümsemek yerine ona destek olmalı, kapasitesini gerçekleştirmesi için desteklemelisiniz. İşine en az onun kadar değer vermeli ve onunla gurur duyduğunuz hissettirmelisiniz.

 

·     Evinin kıymetini bilir!

30’larını geçen kadınlar için ev gerçek bir kaledir. Evi sadece yaşam tarzını da değil bu yaştaki kadının kimliğini yansıtır. Artık evde yenen yemekler, izlenen filmler ve geçirilen zaman gece gezmelerinden daha değerli ve huzur vericidir onlar için. “Sana mı gidelim bana mı” sorusuna sürekli “Bana” demesinin altında bu yatar. Evinde kendini güvende hisseder çünkü kadın. Eğer onu mutlu etmek istiyorsanız kendi evinizde de onunkinde de evin patronun o olduğunu hissettirmeyi deneyebilirsiniz.

10

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.