Sadık Gültekin’le Doğru Tercih

Sadık Gültekin’le Doğru Tercih

Şizofreni hastası öğretmenlik yapabilir mi?

Birçok alt tipi bulunan şizofreni, çok değişik gidiş ve sonlanış gösteren bir beyin bozukluğu. Şizofrenide hastalığın gidişi her birey için farklılık gösterir. Hastaların büyük kısmı tedaviden fayda görebilir ama hastaların yaklaşık yüzde 30’unda ne tür sağaltım yapılırsa yapılsın, belirgin bir iyileşme olmuyor.

Sanal ilaç: EndeavorRX

Sokak oyunlarının yerini büyük oranda dijital oyunların aldığı günümüzde, eğlence anlayışını bilgisayar, internet ve dijital oyunlardan ayrı düşünmek maalesef çok zor hale geldi.

Maliyeden anlamayan maliye bakanı

Hasan Fehmi Ataç, Mustafa Kemal’in aldığı bazı kararlarda danıştığı önemli bir isimdir. Atatürk, akşamları sofrasında maliyeyi ilgilendiren ya da başka konularda alınan kararlarla ilgili, "Ben yarın bunu bir de Hasan Bey'e sorayım" dermiş. Atatürk, Hasan Fehmi Ataç’ın yokluğunda sofrada konuşulan bazı kararları vermeden önce mutlaka onun fikrini sorarmış.

Eğitimde yıldızımız parlıyor mu?

Atatürk’ün “İlk ve ortaöğretim, mutlaka insanlığın ve medeniyetin gerektirdiği ilmi ve fenni versin, fakat o kadar pratik bir şekilde versin ki, çocuk okuldan çıktığı zaman aç kalmaya mahkum olmadığına emin olsun” sözünü, acaba bizim eğitimcilere mi söylemiş, yoksa Japon, Singapur veya Finlandiyalı eğitimcilere mi söylemiş?

Biz hangi milletin tarihini okuduk?

Açe Sultanlığı, Osmanlı İmparatorluğu’nun Okyanusya’daki tek toprağıdır. Endonezya’nın Sumatra Adası'nın kuzeyinde bulunan eski bir sultanlık.

Farklı bakış açısı!

İkinci Dünya Savaşı’nın seyrini değiştiren bir olaydan söz edeceğiz.

‘Bilinçdışı’ nelere kadir?

1950 yılında bir İngiliz şilebi, Portekiz’den aldığı ürünleri İskoçya’ya götürür. Yükünü boşalttıktan sonra, şilepte çalışan denizcilerden biri, unutulan ürün kaldı mı diye geminin soğuk hava deposuna girer…

‘Mazeret’ mi dediniz?

Avustralya’da Sırp asıllı Nick Vujicic, 1982'de çok ender görülen bir gen bozukluğu sebebiyle uzuvları olmadan dünyaya gelir.

Bir başarı hikayesi…

2009 yılında, Mardin Bilge Köyü’nde, Türkiye’yi sarsan, görülmemiş bir katliam yaşandı, çok sayıda çocuk anasız babasız kaldı. Düğün evine düzenlenen silahlı saldırıda 6’sı çocuk, 17’si kadın toplam 44 kişi yaşamını yitirdi. Remziye Çelebi, anne babasız kalan çocuklardan biri. Remziye, o kâbusu yaşarken henüz 8 yaşındaydı. Ailesinden, akrabalarından, köyünden 44 kişi katledildi. Remziye’ye Darüşşafaka Cemiyeti sahip çıktı.

Bilimin hal-i pürmelali!

Türkiye, herkesin bildiği üzere enerji ithalatçısı bir ülke. Enerji konusunda kendi kendimize yetebilmemiz lazım.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder