Az bilinen bir eğitim sistemi: Renzulli

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

1970’li yıllardan itibaren zeka ve üstün yetenek üzerine yaptığı çalışmalarla tanınıyor. Renzulli'nin geliştirdiği modele göre, üstün zekalı tanımlamasına girecek insanların üç özelliği bünyesinde barındırması gerekiyor: Ortalamanın üzerinde bir yetenek, motivasyon ve yaratıcılık. Bu üç alana sahip olmak bile, üstün olmanın garantisi değil! Bu üç yeteneğin birbiriyle etkileşim halinde olması ve birbirlerini beslemesi gerekiyor. Renzulli Öğrenme Sistemi, öğrencilerin ilgi, yetenek ve öğrenme şekillerine uygun, öğretmenlerin kısa sürede ve daha az maliyetle kolayca ulaşabileceği, her seviyedeki öğrencinin gelişimine uygun fırsatlar sunan online bir sistem.

***

Bu sistem, Amerika’nın Connecticut Üniversitesi'nden, Prof. Joseph Renzulli ve eşi Prof. Sally Reis Renzulli tarafından geliştirildi. Dünyanın farklı ülkelerinden öğrencilere uygulanarak bilimsel olarak başarısını kanıtlayan sistem, yaklaşık 32 yıllık bir araştırmanın ürünü. Dünyada zeka ve yeteneği en iyi geliştiren ve birleştiren sistem olarak bilinen Renzulli, Amerika’da uygulandığı 500’den fazla okulun eğitim sisteminin temelini oluşturuyor. Renzulli Öğrenme Sistemi, aralarında Türkiye’nin de olduğu birçok ülkede (İngiltere, İsviçre, Suudi Arabistan, İsrail, Dubai, Belçika, Fransa vb.) uygulanıyor.

***

Renzulli Öğrenme Sistemi’nin amacı, öğrencilerin başarı ve düşünce becerilerini zirveye çıkarmak olarak tanımlanabilir. 60 bin civarında aktivitenin olduğu sistemin parolası “Hiçbir çocuk sıkılmayacak!” Sistemin hareket noktasını ‘Çocukların zeka ve yetenek alanlarını nasıl geliştirebiliriz ve potansiyellerini en yüksek seviyeye nasıl çıkartabiliriz’ soruları oluşturuyor. Sistemin uygulama sürecinde öğrencilerin ilgi alanları, yetenek alanları, öğrenme ve kendilerini ifade etme tarzları tespit edilip, ayrıntılı profilleri oluşturuluyor. Daha sonra profile uygun aktiviteler sunularak öğrencilerin gelişimleri kayıt altına alınıyor.

***

Sınıf öğretmenleri, sistemden kendi sınıfındaki bütün öğrencilerini takip edebiliyor, hangi aktiviteleri yaptığını izleyip, her öğrenciye farklı müfredat uygulayabiliyor. Öğretmen, matematiğe ve fene ilgi duyan çocuklar kimler, 3’üncü sınıflarda sanata ilgi duyan kaç çocuk var, 1’inci sınıfların veya bütün okulun ağırlıklı öğrenme stili nedir, hangi çocuklar tartışma yöntemiyle kendini ifade etmekten hoşlanıyor vb. gibi birçok değişkeni kullanarak sistem içerisinde tarama yapabiliyor.

Yazarlarımızdan

15 Mayıs 2021, Cumartesi 10:49
15 Mayıs 2021, Cumartesi 09:17
15 Mayıs 2021, Cumartesi 07:01
Sıradaki haber yükleniyor...
holder