YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Çin’de sınıflarda yüz tanıma sistemi kullanılarak öğrencilerin derse odaklanması sağlanıyor. Dersliklere kurulan sistemlerde, etkileşimli tahta üzerinde yer alan yüksek teknolojili bir kamera, yüz tanıma yazılımıyla dikkati dağılan öğrenciyi öğretmene bildiriyor. Mesajı alan öğretmen, o öğrencinin tekrar derse odaklanması için yardımcı oluyor.

***

André Stern besteci, yazar, beş dil bilen bir eğitim uzmanı. Bu sıfatları, bir gün bile okula gitmeden edinmiş! Öğrencilere bir öneride bulunuyor, dikkate almakta yarar var. “Hayatta onları heyecanlandıran konuları bulmalarını öneririm. ‘Hangi konuda kötüyüm, nasıl daha iyi olabilirim’ yerine, ‘hangi konuda iyiyim, nasıl daha da iyi olabilirim’ sorularının cevaplarını araştırsınlar. Aynı alanlarda birbirleriyle yarışmaktansa, farklı alanlardaki becerilerini ortaya çıkarmaya çalışsınlar.”

***

Singapur son yıllarda eğitimdeki başarılarıyla adından sıkça söz ettiriyor. Şimdi, Singapur’da bir okul müdürünün sınavlardan önce velilere gönderdiği mektuba göz atalım… “Değerli Veliler, çok yakında çocuklarınızın sınavları başlayacak. Çocuğunuzun başarılı olması konusunda hepinizin gerçekten endişeli olduğunu biliyorum, ama lütfen unutmayın; sınava giren çocuklar arasında matematikten anlamayan bir sanatçı çıkacak.

Tarihi ya da İngiliz edebiyatını umursamayan bir girişimci olacak. Kimya notları düşük olan bir müzisyen çıkacak. Fiziksel olarak fit olmaya, fizik derslerinden daha fazla önem veren bir sporcu olacak. Eğer çocuğunuz en yüksek notları alırsa, bu harika! Şayet alamazsa, lütfen özgüvenini elinden alıp onurunu kırmayın. Onlara sorun olmadığını, bunun sadece bir sınav olduğunu söyleyin!

Hayatta çok daha büyük şeyler için biçilmiş kaftan olabilirler. Sınavdan kaç alırlarsa alsınlar, onları seveceğinizi ve yargılamayacağınızı söyleyin. Bunu lütfen yapın ve bunu yaptığınızda çocuklarınızın dünyayı fethetmelerini izleyin. Bir sınav ya da düşük bir not, hayallerini ve yeteneklerini ellerinden alamaz ve lütfen sadece doktorların ve mühendislerin dünyadaki tek ve en mutlu insanlar olduklarını düşünmeyin. Saygılarımla…”

***

Ülkelerin matematik ve fen bilimleri eğitim kalitesini incelediğimizde, Türkiye’nin İran, Sudi Arabistan, Cezayir ve Pakistan’ın bile gerisinde olduğunu görüyoruz. “The Spectator Index-Maths and Science Education Quality 2018” verilerine göre Türkiye, 137 ülke arasında 104’üncü sırada yer alıyor. Bazı ülkelerin matematik ve fen bilimleri derslerindeki eğitim kalitesi sıralaması şöyle:

1. Singapur

2. Finlandiya

3. İsviçre

63. Suudi Arabistan

100. Kolombiya

104. Türkiye

125. Mısır

137. Lesotho

Yazarlarımızdan

23 Kasım 2020, Pazartesi 08:23
23 Kasım 2020, Pazartesi 08:17
Sıradaki haber yükleniyor...
holder