Doğru el yıkama teknikleri

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Bugünlerde önem taşıyan bir konudan söz edeceğim. Koronavirüs ile mücadelede en önemli faktörlerin başında ‘doğru el yıkama teknikleri’ geliyor. Sürekli olarak el yıkamada ‘20 saniye’ kuralına vurgu yapılıyor. El yıkamanın önemini biliyoruz. Peki, Semmelweis’ı biliyor muyuz?

Semmelweis, ameliyat öncesi el yıkamanın önemini keşfettiği için tıp literatürüne geçen bir isim. “Ameliyat sırasında hijyen sağlanmalı. Mikrop denen küçük canlılar var!” demiş. Yaşadığı dönem dışlanmış, deli olarak görülmüş! Diğer hekimler, hastalarını öldürmekle suçlandıklarını, hakarete uğradıklarını düşünüp şiddetle karşı çıkmışlar. Dışlanmış, sözleşmesi feshedilmiş, işine son verilmiş!

Semmelweis, tıp fakültesinden mezun olunca Viyana Hastanesi'nde çalışmaya başlar. Doğum sonrası enfeksiyondan kaynaklanan ‘Lohusalık Humması’ olarak bilinen ölümcül ateşle ilgilenir. Bu enfeksiyona neden olan şey, o tarihe kadar hiç araştırılmamış!

O dönemde Viyana Hastanesi’nde iki doğum kliniği vardır. Semmelweis, aynı yöntemleri kullanılmasına rağmen, ölüm oranının kliniklerden birinde daha yüksek olduğunu fark eder. Bu koğuşlardan biri, tıp öğrencilerinin eğitimi için kullanılıyordu. Ayrıca bulaşıcı hastalık departmanı ile otopsilerin yapıldığı morg bu koğuşa bitişikti.

Bu durum Semmelweis’in dikkatini çeker! Diğer koğuşta ise sadece ebeler çalışmaktadır. Hekimlerin çalıştığı koğuşlarda ölüm oranı çok yüksekken, ebelerin çalıştığı koğuşta ölüm oranı çok düşüktür! Hekimlerle ebelerin yerlerini değiştirdiğinde, hekimlerin doğum yaptırdığı kadınlarda ölüm oranın yine yüzde 35’lere kadar yükseldiğini görür!

Semmelweis, doğuma yardımcı olan öğrencilerin ellerinde otopsi parçacıkları olduğunu fark eder. Öğrencilerin otopsi yaptıktan sonra ellerini dezenfekte etmeden doğumlara girdiğini ve ellerine bulaşan mikropları hastalara taşıdıklarını fark eder. Doğumdan önce otopsi yapan öğrencilerin ellerini klor çözeltisiyle temizlemesini ister.

Bu yöntem çok etkili olur. Anne ölüm oranları neredeyse 10 kat azalır. Kadın doğum uzmanları tarafından amansızca eleştirilir, bütün girişimleri engellenir! Sürekli reddedilmesi, sürekli eleştirilmesi Semmelweis’in zihinsel sağlığını etkiler. Psikiyatri kliniğine yatırılır.

Semmelweis, kaderin bir cilvesi olarak bir enfeksiyon neticesinde vefat eder! Enfeksiyon, kliniğe yatırılmadan önce geçirdiği bir ameliyat sırasında aldığı bir kesi nedeniyle olur. Sadece birkaç tıbbi dergi Semmelweis’in ölümünden söz eder. Tanınması ise ölümünden çok sonra olur!

Sıradaki haber yükleniyor...
holder