TYT’de başarının yolu, yorumlama gücünden geçiyor!

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Lise öğrencilerinin yükseköğrenim hayatlarını belirleyecek olan YKS’de, her bir soru altın değerinde. TYT ve AYT sıralama sınavlarıdır. Sıralamada hangi aday daha yukarıda yer alırsa, amacına ulaşır. TYT ve AYT’de bir kural var: Soruların yüzde 10’u çok kolay, yüzde 20’si kolay ve yüzde 40’ı normal zorluk düzeyindedir. Öncelikle şunu belirteyim, sınavdan korkmanıza ve panik yapmanıza gerek yok çünkü soruların yüzde 70’i her adayın yapabileceği düzeyde. Soruların yüzde 20’si zor, yüzde 10’u da çok zor düzeyde. Bunlar, seçici ve dereceye girecek adayları belirleyen sorulardır. Sınavlardaki asıl amacınız, yüzde 70’lik kolay soruları yaptıktan sonra, yüzde 30’luk zor sorulara uğraşmak olmalı!

YKS’de yoğun bilgiden ziyade, öğrencilerin sahip olması gereken yeterliliklerin ölçüleceği değerlendirme sistemi esas alındı. Özellikle TYT, Türkçe okuma-anlama yetkinliği ile gündelik problemleri çözmede matematiksel düşünmeyi ve kavramları kullanmayı kapsıyor.

Sınavlardan korkmanıza gerek yok, çünkü daha önce girdiğiniz deneme sınavlarından farklı bir sınavla karşılaşmayacaksınız. Hatta deneme sınavlarından daha kolay bir sınavla karşılaşacağınızın garantisini verebilirim. Ancak heyecanınıza hakim olun. Bütün yıl çalıştınız, emek verdiniz; durduk yere kendi başarınızı gölgelemeyin.

YKS’de süreyi verimli kullanmak çok önemli. Hız-zaman dengesini kuran aday, bu sınavlarda başarılı olur. Her bir teste ne kadar zaman ayıracağınızı baştan belirleyin, zamanı gelişigüzel kullanmayın. Önemli olan, 165 dakikalık sürede mümkün olduğunca çok net yapmak olmalı.

Hız ve tutarlılık arasında denge kurmanız çok büyük önem taşıyor. Soruları çok hızlı yanıtlayıp bunun neticesinde bol hata yapmak doğru olmadığı gibi, aşırı titiz davranıp her soru üzerinde gereğinden fazla zaman harcamanız da yanlış olur. Zor sorularla uğraşıp vakit kaybetmek yerine, o süre zarfında 3 kolay soruyu yanıtlamanız daha akıllıca olur.

Şunu unutmayın: Zor soruların da kolay soruların da puan değeri aynı; her ikisi de size aynı puanı kazandırır, dolayısıyla kısa sürede ne kadar çok doğru soru yaparsanız, o kadar iyi olur. Bir soruyu belli bir süre geçtiği halde çözemiyorsanız, o soru üzerinde daha fazla uğraşmayın. Her bir soruyu yanıtlamak için 90 saniyelik süreniz var.

Çözemediğiniz soruları atlayın. Eğer zamanınız artarsa o soruya geri dönersiniz. İlk etapta kolay ve normal düzeydeki soruları yanıtlayın. Böylelikle hem moralinizi yükseltmiş olursunuz hem de zamandan kazanırsınız.

Yazarlarımızdan

28 Eylül 2020, Pazartesi 14:49
28 Eylül 2020, Pazartesi 11:47
28 Eylül 2020, Pazartesi 08:18
28 Eylül 2020, Pazartesi 08:07
Sıradaki haber yükleniyor...
holder