Ebeveynlere tavsiyeler

AA

Çocuklar nasıl yetiştirilmeli? Bu sorunun cevabı herkese göre değişiyor. Mükemmel anne-baba olmaya çalışıyorsunuz. Fakat “mükemmel” kavramı çocuk yetiştirmek için geçerli değildir. Bir işin mükemmel olması için bütün olasılıklarının hesaplanıp hiçbir açık bırakmadan doğru yapılması gerektir. Karşınızdaki bir canlı olduğu için onun tüm davranış ve isteklerini hesaba katamazsınız. Dolayısıyla sakin olun, çünkü mükemmel olamayacaksınız. 


Çocuklarınızı bireysel olarak iyi yetiştirmeye çalışmayın 

Gayeniz, toplum içinde iyi yetiştirmek olsun. Her istediği yapılan çocuğun zaten bireysel olarak mutsuz olma ihtimali yok. Peki ama her istediğini yapmayan insanlarla tanıştığında, sınırlarla karşılaştığında ya da başarısızlık duygusuyla yüzleştiğinde de mutlu olacak mı? Prenses ve prens olarak yetiştirilen çocuklar okul, evlilik ve iş hayatına en zor alışan bireylerdir. Freud’a göre bir çocuğun kişiliği 5 yaşına kadar oturur. 5 yaşına kadar “hayır” sözcüğünü duymamış bir çocuktan iyi birey olmasını beklemeyin. 


Karmaşık cümleler kurmayın

Bir eğitimci olarak çocuğa karmaşık cümleler kurmayı doğru bulmuyorum. Çocuklar soyut kavramlı sözcükleri anlayamaz. Dolayısıyla ona “Bunu bu şekilde yapman beni derinden yaralıyor” demeniz onun için anlam ifade etmeyecek; hatta belki de 'derinden yaralama' kısmına başka bir anlam yükleyecek ve bunu olumlu bir durum sanacak. Çocuklara olabildiğince açık, anlaşılır ve kısa cümleler kurun. Hatta emir kipi kullanın. “Yapma, vurma” dediğiniz zaman çocuğunuz hareketinin yanlış olduğunu anlayacak ve bir anda geri çekilecektir. Eylemi yapmaktan vazgeçtiğinde ise anlaşılır şekilde bunu neden yapmaması gerektiğini anlatabilirsiniz. 


Sınırlar koyun

Sınırlar koymak sandığınız kadar kötü bir durum değil. Sizin psikolojiniz de her zaman sınırsız özgürlüğü kaldıracak güce sahip değil;bu yüzden böyle durumlarda çocuğa öfkelenmek yerine en baştan sınırları olan birey yetiştirmek hem çocuğa hem size iyi gelir. Toplum yaşamında sınırlar olduğunu bilen bireylerin daha sosyal oldukları görülür. Sınırları olan bir yaşamda çocuklar sınırsız yaşayacaklarını düşünürse mutsuz olurlar. 


Çocuklarınız her zaman mutlu olmak zorunda değil

Ebeveynler olarak çocuklarınızı her zaman mutlu görmek istiyor olabilirsiniz ama duygularını bastırmalarına izin vermeyin ve onlara “Sen üzülme” demeyin. Üzüldüğü bir konuda mutsuzluğunu yaşamasına izin verin. Başarılı olmasını çok istiyorsunuz fakat her zaman başaramayabilir. Başarısızlık duygusuyla başa çıkmayı kendisi öğrensin. Önündeki tüm taşları temizleyerek onu güçlü bir çocuk haline getiremezsiniz.


Çocuklarınız bir proje değil

Etrafınızdaki insanlardan takdir toplamak için mükemmel bir proje ortaya çıkarmaya çalışmayın. Çünkü çocuk çocuktur; bir proje değil. 

Sıradaki haber yükleniyor...