Şafak Coştu Kurum yalakalığı
HABERİ PAYLAŞ

Kurum yalakalığı

Kurum yalakalığı, hayatımın hiçbir döneminde yapmadığım ve anlayamadığım bir durum oldu. İşini profesyonel yapmak algısının tam yerleşemediği kişilerde ortaya çıkıyor. Geçim kaygısını iliklerine kadar hisseden, geleceğinden emin olmayan, bir ay maaş almasa neye güveneceğini bilmeyen bir toplumda bir kesim normalleştirebilir fakat ben kurum yalakalığını tüm bunlardan ayrışan bir karakter özelliği olarak görüyorum. Kendine güveni olmayan şakşakçı, devir insanlarının karakteri…

Kendimden örnek verecek olursam; ben eski öğretmenim. Türkiye’nin en tanınmış okullarında bu mesleğe başladım. Öğretmenler odasında konuştuğun her şey bir ders saati sonrası müdürün ağzından duyulur. Peki neden? Bu sizi daha iyi bir öğretmen yapmaz, sizin kariyerinize bir etkisi olmaz, maaşınızda bir artışa neden olmaz… Peki niye?

Kimse cevvallik yapsın demiyorum elbette, ekmek aslanın ağzında. Sadece nötr olmayı başarabilmek bu kadar zor mu, diye düşünüyorum.

Sosyal medya bu satılmışlığın, olmamışlığın, karaktersizliğin en iyi sahnesidir. Bir gün öncesinde uğradığı haksızlıklardan konuşan kişiler bir gün sonra “hayat bayram olsa la la laa iyi ki var bitanecik kurumum” diye paylaşımlar yapıyor.

Geçenlerde şöyle bir olaya şahit oldum. Eski çalıştığım kurumun hiç kimseye “günaydın” demeyen sahibi instagram canlı yayını yaptı. Tüm eski meslektaşlarım ya da meslektaşım demekten utandığım kişiler “merhaba bilmem ne hanım, harikasınız, müthişsiniz…” diye yorumlar yaptılar. Kendini değersiz görmenin son noktasıydı benim için. Stockholm sendromu mu yaşıyor tüm çalışanlar?

Bir de bu kurum yalakalığını aynı kaderi yaşayan meslektaşlarını satarak yapanlar var. Kendinize gelin yahu! Cem Karaca’nın dediği gibi “işçisin sen işçi kal giy dedi tulumları…” Siz o yücelttiğiniz, yere göğe sığdıramadığınız kurumlar için, konumu ne olursa olsun, yeri çok çabuk doldurulacak bir işçiden ibaretsiniz.

Düşüncelerinizi, karakterinizi hiçbir kurum için satmayın. Yalaka olmak yerine nötr olmayı tercih edin ki ileride yaptıklarınızı düşündüğünüzde yüzünüz kızarmasın.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder