Atatürk Havalimanı kapanmasın

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Geçtiğimiz yıllarda üçüncü havalimanı haberlerini duyunca şaşırmıştım. Çoğu insan "ne gerek vardı" dedi. Evet, İstanbul uçuş noktalarının kalbi. Ama Sabiha Gökçen'in oluşumu ile bu sıkıntı çözümlenmişti. Atatürk Havalimanı'nın resmen kapanacağı yönünde haberleri duyunca iç çekerek acılı bir şekilde gülümsedim. Kapanma sebebi ise uçuş trafiğinde 3 havalimanı fazlalığı ve birbirlerine yakın olup risk yaratmasıymış. E o zaman Atatürk Havalimanı kapanacaksa üçüncüsü niye yapıldı? Tarihin anıları var Atatürk Havalimanı'nda... Çok acı, çok üzücü...

BEYOĞLU'NUN GRAND PERA'SI

Demirören AVM'nin yapımı döneminde Beyoğlu'nun dokusunu bozmayacak şekilde restore edip açacağız dediklerinde çok inanmamıştım. Nitekim açıldığında evet dış mimarisi çok bozulmasa da içi için aynısını söylememiştim. İçeride tarihi bir doku bir hissi yoktu. Beyoğlu'nun yapı taşlarından ve 1883 yılında açılan Cercle d’Orient binası, dönemin en şık mağazaları restaurantları bu binada hizmet veriyordu. Eski halinin son dönemlerini yakalamıştım. İçerde izbe bir bilardo salonu ve yıkık dökük saçma birkaç dükkan vardı. Uzun süredir restore edilen binanın yeni halini görünce çok heyecanlandım. Yakında Grand Pera olarak açılacak bina tam olarak AVM havasında olmayacak. Tek bir dokusunun bozulmadığı binaya muhakkak göz atın derim. Hele hele içinde yer alacak Emek Sineması'nın dokusu bambaşka olmuş. Grand Pera, “Food Lounge” konseptindeki, teraslı, yemyeşil gastronomi katı, nitelikli eğlence alanları, Madame Tussauds Müzesi, aslına uygun olarak renove edilen tarihi Cercle d’Orient binası ve Emek Sineması ile birlikte 8 yeni sinema salonu, cep tiyatrosu gibi sanatın yoğun yaşanacağı tarihi ve manevi değerler taşıyor.

BAMBAŞKA BİR FERİYE

Boğa'zın en güzel dokularından biridir Feriye Palas. Ortaköy Camii ve köprü manzarası, denizin kenarında otururken hep iç çektirmiştir bana. Kendimi bildim bileli bazı zamanlar giderim Feriye'ye. Restoran kısmında daha çok meze rakı konsepti hakimdi. En son geçtiğimiz yıl gittiğimde "Ya evet burası her haliyle güzel ama birinin burayı el atması gerekiyor" demiştim. Evrene bir mesaj yollamış olacağım ki bu yıl başarılı işletmeci Aydın Samanlı Feriye'yi ele aldı. Geçtiğimiz akşam gittiğimde ambiyans çok başkaydı. Yan masamda Deniz Türkali, Ahmet Altan ve hatırı sayılı birçok insan akşam yemeği yiyordu. Ben deniz ürünleri ile olaya daldım. Somon tartar, ahtapot ızgara, karides tempura çok lezizdi. Feriye'nin yüzü gibi menüsü de zenginleşmiş. Özellikle ekledikleri sushi menüsünü de denedim. Gayet alkışlanasıydı. Servisin hızı, çalışanların kibarlığı bir şeyi ikiletmemeleri çok başarılı. Ben bu bahar sık sık gideceğim gibi gözüyor. Ya gün batımında bir içki içmeye, sohbete ya da akşam yemeği için biçilmiş kaftan derim Feriye

ARABESKİN SUYU ÇIKTI

Bir müzik insanı olarak Wagner de dinlerim Kibariye de; farklı tarzların iyisine asla burun kıvırmam. Son beş yıldır proje albümleri ile beraber birçok güzel işler çıktı ortaya. Ancak yapılan bir proje üzerine farklı şarkıcılardan birbirine benzer albümler çıkınca işin tadı kaçabiliyor. Canlı müzikte belli bir saatten sonra herkesin kanı arabesk çekebiliyor, bazen iyi hoş tatlı da oluyor, ama canlı müzik yapan hemen hemen her yer gecesine bir arabesk ekliyor. Söyleyebilen ve yaşam biçimine göre söyleyenlere çok yakışıyor arabesk. Ama zorlama ve şu an ilgi çekiyor diye herkesin söylemesi işin sempatisini yok ediyor.

İSTANBUL'UN YAT PARTİLERİ


Baharın ve yazın kokusu herkesi şimdiden heyecanlandırıyor. Birçok yazlık mekan kapılarını açmak için hazırlıklara başladı. Ege ve Güney sahillerinde ise hararetli çalışmalar başladı. Yazın büyük bir bölümünü İstanbul'da geçirenler için alternatif kaçış noktaları ve eğlence mekanları çok fazla sayılmasa da herkesin beklentisine cevap verecek yerler de var Allah'tan. Son zamanlarda private yat partileri herkesin dikkatini çekiyor. Mukaddes Altunbaş bu boşluğu düzenlediği tekne partileri ile kapayacak gibi gözüyor. 29 Nisan'da start alacak partilerde DJ performanslarının yanı sıra canlı müzik geceleri de olacak. İstanbul Boğazı'nda denizin üstünde yıldızları seyrederek eğlenmek kulağa çok güzel geliyor.

GÖZLEM KULESİ

Yeni çıkan popçular arasında Ertunç'un ışını çok iyi buldum. Bu çocuğa dikkat derim.

Attila Özdemiroğlu'nun gidişine bir müzisyen olarak çok üzüldüm.

Tarkan'ın Türk Sanat Müziği albümünden sonra yeni çıkacak pop albümü için herkes gibi meraktayım.

Sıla'nın yeni çıkacak albümü 'Mürekkep'i ısrarla dinleyin derim.

Beren Saat ve Kenan Doğulu'nun beraber oynamaları için gelen sinema tekliflerini beğenmediklerini duymaktayım.

Futbolcu eşlerinin çoğunun magazin ikonu olmak için çırpındıklarını görmekteyim.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder