Ödev yapma alışkanlığı

14 Eylül 2017, Perşembe 05:00
AA
Okulların başlaması, birçok evde yatma saatine kadar süren “ödevini yap” çekişmelerinin de başlaması demektir. Ödev yapma, çocuklar için çoğu zaman zorlu bir aktivitedir. Fakat çocuklar bu sayede; bilgiyi daha iyi öğrenir, sorumluluk alma, zaman kontrolü, istekleri erteleyebilme, dikkat ve öz-disiplin alanında gelişir. Bu alışkanlığı kazandırmada ebeveyn desteği ve şu detaylar önemlidir:

● 1’inci sınıf çocukları ilk olarak ödevin ne olduğunu öğrenmelidir. Ödev sadece öğretmen veriyor diye yoktur, öğrenmenin ve öz-disiplinin temelidir.

● TV, tablet vb. dikkat dağıtan cihazlardan uzak, düzenli ve sessiz bir “ders çalışma” ortamı hazırlanmalıdır.

● Okul sonrası yapılacaklar için bir rutin oluşturulmalıdır. Planı beraber yapmak ve evde görünür bir yere asmak faydalıdır.

● Okul sonrası 1 saatin yemek ve dinlenmeye ayrılması, ödev saatinin ardından başlaması verimi arttırır.

● Ödeve geçmeye ne kadar kaldığı hatırlatılmalı ve süre konusunda tutarlı olunmalıdır. Ödev sonrası konan eğlenceli aktivite motivasyonu arttırır.

● Ebeveynler çocuklar yerine kesinlikle ödev yapmamalı. Ödeve ayrılan süre çok geçerse, çocuk davranışların sorumluluğunu almayı öğrenmesi için eksik ödev ile okula gitmelidir.

● Tüm ödev boyunca aynı masada oturulmamalı. Sadece gelen sorular ve zorlanılan anlar için destek sunulmalıdır.

● Çocuğun nerede zorlandığı (dikkat, anlama güçlüğü vb.) araştırılmalıdır.

● Sık sık masadan kalkmak isteyen çocuklar için, ödev öncesi belirli bir mola sayısında anlaşılmalıdır.

● Çocukların dikkat ve hareketlilik seviyesi farklıdır. Bazı çocuklar için ödev, parçalara ayrılarak daha fazla mola içermelidir.

● Ödevler bittiğinde kontrol edilmeli fakat her hatayı düzeltmekten kaçınılmalıdır. Hatalar öğretmenlere çocuklar hakkında yol gösterir.

● Ödev çatışması, ebeveynçocuk ilişkisini zedelememeli. Çatışmalar artarsa, lise/üniversite öğrencilerinden veya özel öğretmenden yardım alınmalıdır.

● Çocuklar ödev konusunda cesaretlendirilmeli ve çabaları için tebrik edilmelidir! Ceza veya ödül vermektense, sorumluluk vurgulanmalıdır.

Instagram: cocuklar_buyurken

Sıradaki haber yükleniyor...