Kahvenizi tereyağlı alır mısınız?

11 Aralık 2016, Pazar 16:00
AA
Sağlıklı yaşam konusunda her sabah ayrı bir ‘buluş’a uyanıyoruz, bugün trend olan yarın eskimiş oluyor. O yüzden moda diyetlere ve önerilere temkinliyim, şüpheyle yaklaşıyorum.

Bir süredir Amerika’da gündemde olan tereyağlı kahve meselesi mesela…

‘Yok artık’ dediğim bu trend, Canan Karatay’ın da “Çayı tereyağıyla için” önerisiyle iyice midemi bulandırmıştı. Sağlıklı yaşamdan soğudum resmen! Sadece ben değil, sosyal medyada benim verdiğim tepkiyi verenler çoğunluktu.

Ama sağlıklı yaşam uzmanları, gastronomiciler, ve gurmelerin oturduğu bir masaya denk geldim ve beni ikna ettiler. Efendim mesele şu…

Diyet yapan, karbonhidrat ile beslenmeyen ve şeker almayanların vücudunda enerji düşüyor. Kahveye tereyağı koymak da, vücut için şekerden daha iyi bir yol. Çünkü şeker en zararlı besin.

Tereyağlı kahveyi popüler yapan kişi de, Tibet’te tırmanış yaparken enerji vermesi için tereyağlı kahve tercih eden Dave Asprey. Dağcılar, tereyağlı kahveyi hem dikkati artırmak hem de enerji almak için kullanıyor. Ben mesajı aldım, ya siz?

Hamama giren terler!

Hamam sevmeyen var mıdır? Otellerin SPA’larına laf olsun diye yapılmış, gerçek işlevinden çıkmış yerlerden söz etmiyorum... Bol köpüklü gerçek masajdan, toksin atmaktan, arınmaktan, yani gerçek bir hamam kültüründen söz ediyorum. Şahane keyiftir.

Gel gör ki geçmişte sadece yıkanma alanı değil, arınma ve şifa merkezleri de olan hamamlar giderek yok oluyor. İşte bu yok olmaya yüz tutmuş kültürü yaşatmak, yeni kuşaklara aktarmak için kolları sıvayanlar var…

Türk ortaklı İtalyan banyo markası Bocchi, Türkolog Ali Canip Olgunlu ile birlikte yeni bir projeye başladı.

Adı; ‘Her Dem Banyo’. Proje ile Türkiye’nin 12 farklı yerindeki tarihi hamamlar gezilecek, sonunda da ortaya bir sergi ve kitap çıkacak. Asıl amaç, bu hamamların bazılarının restorasyonu ve tekrar kullanıma sokulması.

Proje çerçevesinde ilk olarak Konya’daki Sahip Ata Hamamı gezildi. Mevlana’nın da yıkandığı hamamda çekimler yapıldı; yakında İZ TV’de belgesel olarak yayınlanacak.

Sırada Kars Mazlumağa, Edirne Sokullu, Efes Skolastika hamamları var. Hep söylüyorum, iyi şeyler alkışlanmalı.

Ünlü mimarlar hamam tasarlasa...

Konya’da, Mevlana’nın da yıkandığı Sahip Ata Hamamı’nı gezen ekibin yanındaydım. Onca yıllık tarihe sahip bu hamam, onca turist ağırlayan şehre hiç yakışmıyor. Plastik terlikler, reklam panosu gibi sıra sıra dizili şampuanlar, gecekondu mantığıyla yapılı bir sürü şey.

Hiçbir estetik ve otantik hali kalmamış. Her şeyden önemlisi hijyen görünmüyor. İşte ‘Her Dem Banyo’ projesi bu yüzden önemli...

Hamamlarda estetik düzenlemeler ve bu konuda kamuoyu oluşturmak için çok gerekli. 27 yıldır Anadolu kültür tarihiyle uğraşan Ali Canip Olgunlu ve Bocchi; bu kültürel mirasa sahip çıkmak ve turizme katkıyı arttırmak için çabalıyor.

Belki ünlü mimarların hamam mimarisiyle ilgili üretim yapması için de tetikleyici olurlar, kimbilir...

3D ile estetik dönemi

Bakıyorum da, son dönemde maşallah herkes aynı tornadan çıkmış hokka burunlarla dolaşıyor. Suratına uymuş mu uymamış mı, kemik yapısına uygun mu değil mi umurlarında değil.

Ellerinde fotoğrafla estetikçiye gidiyor olmalılar! Estetik hekimlerinden duyuyorum, en çok burun ameliyatı için kapıları çalınıyor. En zoru da bu ameliyat. Zira, ameliyattan sonra yeni burnunu beğenmeyen hastalar çoğunlukta.

TASARIM YAPIYOR

Bu yüzden teknolojiden en çok yararlanan doktor en revaçta isim oluyor. Bu konudaki en son gelişme 3D teknolojisi. Bu tekniği uygulayan isimlerden biri de Tarkan’ın eşi Pınar Dilek’in ve pek çok ünlünün burnunu yapan Yakup Avşar.

Hikaye şu: 3D ile printer ile yüzün birebir maskesini çıkarıyor. Sonra bir başka maske çıkarıp, üzerinde hastanın istediği şekli yaratıyor. Hasta “İşte tam istediğim burun” diyene kadar işlem tekrarlanıyor.

Endoskopik cerrahiyle, yani burun içine kamera sokarak kemik yapısını öğrendiği için de, kör bir ameliyat gerçekleşmiyor. Bir nevi kişiye özel tasarım...

Burnunu yaptıran arkadaşımdan bunları duyunca, “Vay be” dedim, geleceğin teknolojisi 3D Printer’ın yaptığına bak sen!

Hande Erçel’in gücü

Hande Erçel, son zamanların yükselen yıldızlarından biri. Dergi editörü arkadaşımdan öğrendim; (polemik olmasın diye dergiyi yazmıyorum ) Hande Erçel’i dergiye kapak yaptıklarında çok satmışlar. “Kızın müthiş popülaritesi var, biz de şaşırdık” dedi.

Hande Erçel gerçekten güzel bir kız. Seviliyor, fanları ona çıldırıyor. Instagram’da 3.6 milyon takipçisi var. Bu yakaladığı popülariteyi iyi değerlendirip oyunculuk eğitimine ağırlık vermeli.

Zira müthiş bir oyunculuğu yok. Çabuk silinmemek için emek harcamalı. Bu arada, dergi satışlarını artıran ikinci bir isim de Serenay Sarıkaya’ymış. Şaşırdık mı, hayır.

BİR NOT Yılın ‘o’ dönemi geldi

Yılın en lüzumsuz tartışmaları ve haberleri başlıyor...

■ Yılbaşı konserlerinde hangi sanatçı ne kadar kazanacak?
■ Milli Piyango büyük ikramiyesine neler alınır?
Günlerce bu mevzuları tartışmaya hazır mısınız? Ben değilim, umrumda da değil!

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.