Eve gelen tabak boş gönderilir mi gönderilmez mi?

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Komşunuz kek yapmış, size de bir tabak getirmiş olsun diyelim. Teşekkür ederim ne zahmet ettiniz diyerek keki alıp tabağı geri mi verir misiniz yoksa alıp sonraki hafta yaptığınız kurabiye ile tabağını geri mi yollarsınız?

Çocukluğumuzda bize öğretilen “tabak boş gitmez” düsturuydu. Çünkü o nesle göre bu; “komşun sana değer vermiş, evinde pişen yemeği seninle paylaşma nezaketini göstermiş” demekti. Sen de “nezaketini gördüm” diyerek evinde yaptığın bir yemeği ona yollayarak aynı zariflikle teşekkür ederdin. Nezaketini gördüm, değer verdiğini gördüm derdin. "Paylaş ki evin bereketi artsın. Sen ne verirsen onu alırsın. Ver ki alabilesin” yıllarıydı o yıllar.  

Şimdi böyle bir kültürden günümüz kültürüne geldik. Komşuna yolladığın tabak o an kapıda sana geri veriliyor. Ben içindekiyle ilgileniyorum, sen tabağını al güle güle deniyor. Kapı bile tam açılmıyor. Aralıktan konuşuluyor, "Vaktimi alma Instagram hikayeleri izliyordum" dercesine baştan savmalıkla geçiştiriliyor. Şükran duygusu olmadan tabaktaki yeniyor. Bir duygusuzluk var, mekanikleşen bir şey var. Soğuk, incitici, rahatsız edici. İnsan olmanın tüm sıcaklığını alan ortalığı buz gibi soğuğa bırakan bir şey var. Yemyeşil bir vadinin tüm renklerinin alınıp buz kesmesi gibi. Kelebeklerin uçuştuğu, bütün renklerin kendine yer bulduğu o yemyeşil huzurlu vadinin donuk beyaza çalması gibi. 

İnsan olma hali değişiyor. En basit alışkanlıklarda bu daha görünür olmaya başlıyor. 

Sadade gelirsem eğer; eve gelen tabak boş gönderilmez. Bu böyleydi ve insanlık kültürü var oldukça böyle kalacak. Çünkü eve gelen tabaktaki ikram;

  • el emeği’dir.
  • sen seversin bu yemeği’dir.
  • sana değer veriyorum’dur.
  • seni düşünüyorum’dur. 
  • canın çekmiştir’dir.

Senin tabağı içinde ikramla yollaman da “seni gördüm, nezaketini, zarifliğini gördüm”dür. “Aynı incelikle sana teşekkür ederim” demektir.

Komşunuzdan size bir tabak geliyorsa ve siz o tabağı dolu gönderemiyorsanız bile en azından bir küçük paket çikolata koyun içine veya 2 mandalina ama boş göndermeyin. Hem kendinize saygınızdan, hem de ortak kültüre saygınızdan… Tabii size hala evinden bir tabak yemek yollayan komşunuz varsa…

Sıradaki haber yükleniyor...
holder