Analığınızdan miras kalmayacak

AA

Annemizin vefatı nedeni ile babam ikinci evliliğini yaptı, bu evlilikten çocukları olmadı. Babamın, kardeşleri ile ortak altı dönümlük bağı varmış. Analığımız da babamdan üç sene sonra öldü.

Yeğenleri veraset ilamı çıkarmış bu ilamda babamın adı yok. Bununla ilgili veraset ilamında sadece analığımızın kardeş ve yeğenleri görünüyor.

Bunun düzeltilmesi için ne yapılabilir. Analığımızdan babamıza kalan dörtte bir miras payı olacak. Bunda bizim hakkımız var mı? ● A.E.

Okuyucumun birinci problemi, şu altı dönümlük bağ. Sonra da analık dediği babalarının ikinci eşinin ölümü. Bir kere babanızın ölümü ile bu bağdan babanıza ait hisse itibarıyla dörtte bir hisse analığınızın, geri kalan da siz kardeşlerin payı.

Bunun böyle olması için babanızdan gelen mirasçılığınızın veraset ilamı ile belgelenmesi lazım. Veraset ilamını teminden sonra adlarınıza tapuda tescil yapılacak, bu tamam.

★ ★ ★ ★ ★

Sonra analığınız ölmüş. Analığınızın babanızdan sonra ölmüş olması nedeni ile onun malvarlığından babanıza kalan bir pay yok. Babanıza kalan bir pay olmadığına göre de babanızdan size aktarılacak bir pay da yok.

Yani analığınızın malvarlığı onun soyu içinde kendilerine kalacak. Sorunuz içinden anladığım kadarı ile de kardeşleri ve yeğenleri var. Yani analık olarak kabul ettiğiniz babanızın ikinci eşinin ölümü ile temin edilecek veraset ilamında babanız mirasçı olarak görünmeyecek.

★ ★ ★ ★ ★

Kısaca, babanızın, analığınızdan miras payı alması için analığınızın öldüğü tarihte babanızın sağ olması gerekirdi. Babanız analığınızdan üç yıl önce ölmüş olduğuna göre babanızın bu mirasta payı olmayacağı için analığınızdan size intikal edecek bir pay da yok.


Sıradaki haber yükleniyor...