Arsa payı esastır

03 Mart 2014, Pazartesi 05:00
AA

Binamızda mantolama yapmak istiyoruz. Bunun giderini nasıl bölüşeceğiz, eşit mi, arsa payı oranında mı? ? S.S.

Kat mülkiyeti mevzuatının uygulandığı binalarda ortak giderlerin paylaşımı esası, arsa payı oranıdır. Ancak bu husus kanun hükmü olmakla birlikte kanundaki bu hüküm amir hüküm değildir.

[[HAFTAYA]]

Yani değiştirilemez değildir. Şayet yönetim planı ile bir başka ödeme tarzı belirlenmişse buna uyulur. Şayet amir hüküm olsaydı, bu hüküm yönetim planı ile değiştirilemezdi. Demek ki önce yönetim planına bakmak gerekecek. Yönetim planında bir başka bölüşüm hükmü var mı? Benim tahminim, yönetim planınızda bir başka bölüşüm tarzı yok. Zira yönetim planları yapılırken yakıt giderinin bölüşümü, su giderinin bölüşümü için maddeler konulduğu çok olmuştur. Ancak mantolama pek düşünülmemiştir. Dolayısı ile bu husus kanunun düzenlemesine kalmıştır ki kanunun düzenlemesi de ortak giderlerin arsa payına göre bölüştürüleceğidir. Bunu tahmin etmemin nedeni, mantolama ihtiyacı duyulan binalar eski binalardır. Yeni binalara zaten mecburen izolasyon yapılıyor. Eski binaların yapımı sırasında mantolama diye bir kavram yoktu. Bu nedenle de yönetim planlarına bu husus alınmamıştı. Daha da ileri gideyim, elime gelen pek çok yönetim planının, kırtasiyecilerde 1 TL’ye satılan (ona da zam geldi eskiden 50 kuruştu) matbu yönetim planı olduğunu görüyorum. Bu yönetim planları binanın ihtiyacını karşılamaktan çok uzaktır ve binada bir ihtilaf çıktığında ihtilafı çözme gücü yoktur. Yeri gelmişken okuyucularıma hatırlatmak istediğim husus şudur. Binanızda kat irtifakı veya kat mülkiyeti kurulurken binanıza özel yönetim planı hazırlatın, kırtasiyecilerde satılanı alıp kullanmayın.

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.