Bana göre yeterli tedbir değil

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İki gündür virüs ile ilgili yazıyorum. Elbette sosyal olayların bir tarafı mutlaka hukuğu ilgilendirir. Yaşadığımız olayla ilgili ceza maddelerini de okuyucularıma hatırlattım. Görüldü ki hukuk hayatımızın her yerini kapsar, yaşadığımız bu durum sadece tıbbı ilgilendirir diyemiyoruz.

Şimdi yeni bir önlemden söz edeyim. 65 yaş üstü vatandaşların sokağa çıkmasının yasaklanması! Birincisi, 65 yaş üstü vatandaşların sokağa çıkması yasaktır denilmedi. Sınırlandırıldı. Bu halde olması gereken şudur:

Mesela saat 12 ile 17 arası çıkabilir, bu saatler dışında çıkılmaz. Günlük acil ihtiyaçlar için çıkılır bunun dışında çıkılmaz. Doktorlar yaş sınırı olmadan çıkabilir, başkası çıkamaz. Bunlar sınırlandırmadır. Ama hiçbiri hiçbir zaman çıkamaz derseniz bu sınırlama değil yasaklamadır.

*****

Peki yasaklama makul mü? Çevreye bakıyorum şimdilik makul görenler var ama ben görmüyorum. Bir açıklama yapıldı hizmet gereği kamu görevlileri istisna, bitmedi eczacılar muaf, bir de yurtdışında ikamet edenler ile EVDEN ÇIKMASI GEREKİ OLANLAR 112-155-156 nolu telefonlar üzerinden taleplerini iletecek.

Peki bir örnek: 65 yaş üstü kişilerin çoğunlukla aile hekimlerine periyodik olarak gitme ve reçete ile ilaç almak için eczaneye gitme ihtiyacı var. Bu onun için hayati önem taşıyor. Şimdi virüsten koruyacağız derken bakımsızlık ve ilaçsızlıktan öldürmeye çalışıyoruz gibi bir hal doğdu.

Deyin ki evde mutad bir hastalığından problem yaşadı eve doktor gelecek, iyi ama muaf olanlar arasında doktor yok, doktor 65 yaş üstü ise gelmeyecek mi? Kabul edelim ki acil ilaca ihtiyaç oldu eczaneye gidip ilacını alamayacak mı?

Söylediğiniz o üç telefonu çevirdiğimde kapıya anında doktor, kapıya anında ilaç gelecek mi? Bu mümkün mü? Ben de bu duruma örneğim. Halen aktif olarak çalışıyorum ve 65 yaşın üstündeyim.

Adliyeye gitmezsem neler olabileceğini biliyor musunuz? Ben ve benim gibi meslektaşlar bu telefonları aradığımızda ne olacak? Söyler misiniz? Bunun yanında mükemmel bir tedbir de alınmış. İcra dairelerinde 30 Nisan 2020’ye kadar işlemler durdurulmuş. İşte tedbir budur. Kısacas sorun şu: Önlemlere evet, itiraz yok ancak düşünülmeden alınanlara değil, çözüm getiren önlemlere evet.

Evin kapısına gelen hizmet elemanının evdeki 65 yaş üstü vatandaşa hastalığı bulaştırmayacağının garantisini verebiliyor musunuz? Binamızın içinin dezenfekte edilmesi için yardım talep ettiğim teşkilat, böyle bir hizmeti olmadığını söyledi. Ama çözüm evde otur, sesini kıs! Bana göre çözüm değil.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder