Basın çalışanıyım!

AA

Bir gazetede muhabirim. Çalıştığım kurum 3.5 aydır maaş ödemesi yapmıyor. Bu konudaki yasal haklarım nedir? ● B.F.

Bir gazetede muhabir olarak çalışan kişiler de İş Kanunu’na tabidir. Ancak basın çalışanları için uygulanacak yasa Basın İş Kanunu’dur. Bu yasada da çalışanın hakları korunmuştur. Öncelikle İş Kanunu’nda olduğu gibi Basın İş Kanunu’nda da işverenle çalışanın yazılı sözleşme yapması mecburidir. Dolayısı ile ücreti ödenmeyen çalışanın iş akdini haklı nedenlerle feshetme imkanı vardır. Hiç kimse 3.5 ay ücret almadan çalıştırılamaz. Dolayısı ile okuyucumun haklı nedenlerle sözleşmesini fesih hakkı vardır. Bu durumda kendisine sözleşmesinde yazılı süre için hesaplanacak kıdem tazminatı ödenecektir. Ayrıca yapmış bulunduğu fazla mesai ve hesaplanabilir parasal hakları ödenmelidir.

★ ★ ★ ★ ★

Basın İş Kanunu’na göre günlük mesai 8 saattir. Sair hakların neler olduğu yine sözleşmesinde yazılı olmalıdır. Dikkat ederseniz hep yazılı sözleşmeden bahsediyorum. Zira yazılı sözleşme yapmayan işveren için ayrıca para cezası söz konusudur. Bu nedenle sadece her çalışma yılı için bir aylık ücret diye söz etmiyorum, ödemeler daha farklı olabilir. Kıdem tazminatında tavan uygulaması da Basın İş Kanunu çalışanları için yoktur. Ücretleri ne olursa olsun, kıdeme esas ücret tavanı olmadan kıdem tazminatı hesaplanacaktır. Bu basın çalışanları için önemli bir noktadır.

Basın çalışanları için kıdem tazminatını haketme şartı ise biraz haksız şarttır. Çalışanın en az beş yıl basın iş kolunda çalışması gerekmektedir. Bu ilk mesleğe başladığı yıldan itibaren hesaplanır.

Sıradaki haber yükleniyor...