Bazı ihtimaller var

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Annem ikinci evliliğini yaptı. İlk evlilikten biz iki kardeş ve ikinci evlilikten de iki çocukları oldu. Annem emekli olana kadar çalıştı ve ikinci eşiyle birlikte bir daire aldı ama ev eşi adına kaydedildi. Bu arada anneme babasından kalan araziler de ikinci eşi adına kaydedilmiş. Annemiz öldü, ikinci eş de evi kendi iki çocuğu üzerine yaptı. Bu evde ve arazilerde hak talep edebilir miyiz? K.B.

Yanıtımı bölümlere ayırayım.

Birincisi ev meselesi: Ev doğrudan annenizin ikinci eşi adına tescil olunmuş. Bunda annenizin hissesi olduğunu veya bu yerin annenize ait olduğunu belgelemeniz pek mümkün olmayacak. Her ailede birileri çalışır ama her alınan gayrimenkule ortaktır diye bir kural yok. Aile geçimine katkı olarak düşünülür. Bu nedenle evden bir talepte bulunabileceğinizi bu şartlar altında zannetmiyorum.

Geleyim arazilere: Araziler annenize babasından kalmış yani bunlar annenizin malı iken ikinci eşe geçmiş. Burada geçme şartlarını bilmek lazım. Bu bir bağış ise ve tapuda da bağış olarak görünüyor ise sizin mahfuz hisselerinize müdahale vardır. Mahfuz hisselerinizi talep etme imkanınız olacaktır.

Şayet bu bir bağış olmakla birlikte bir satış işlemi gibi tapuda devir yapıldı ise bu takdirde ödeme yapılmadan satış işlemi yapıldığını belgelemek kaydı ile miras payınızı talep etme imkanınız vardır. Tabii biliyorsunuz, miras payı mahfuz hisseden daha büyüktür.

Konu biraz detaylı olduğu için bu kadar bilgi sizi ancak yönlendirmeye yarar. Bir dava kazandırmaya yaramaz. Böyle önemli bir konuda bir meslektaşımla işbirliği yapmanızda yanar görürüm.

Yazarlarımızdan

Sıradaki haber yükleniyor...
holder