Ben göremedim

AA

14 bağımsız bölümlü bir binanın dışarıdan yöneticisiyim. Bir bağımsız bölüm maliki meskenini mimarlık bürosuna kiraya verdi. Diğerlerinden bazıları buna karşı çıkmak istiyor. Yönetim planımıza göre bu mümkün mü değil mi?  G.A.

Yönetim planınızın birinci sayfasını görebildim, yasaklayıcı bir hükme rastlamadım. Yönetim planında bir hüküm yoksa meskenler büro olarak kiraya verilebilir. Ancak yönetim planında meskenlerin sadece mesken olarak kullanılacağını anlatan benzer bir cümle varsa bu halde doktor muayenehanesi veya büro yapılamaz.

[[HAFTAYA]]

Sizin yönetim planınızın devamı olduğu kanaatindeyim. Dolayısı ile tüm yönetim planı maddelerini gözden geçirin, zaten yönetim planınız kırtasiyecilerde satılan standart tip. Bunlarda aradığınız hüküm umumiyetle bulunmaz. Ancak burada hatırlatmak istediğim bir husus daha var. Şayet yasaklayıcı bir hüküm varsa bile kat maliki olmayan yöneticinin eski hale getirme talebinde bulunma hakkı ancak kat malikleri kurulu kararına bağlıdır. Oysa herhangi bir kat maliki, kat malikleri kurulu kararı olmadan da eski hale getirme talebinde bulunabilir.

Üç ay bekleyecek

Ben iki aydır sizden yanıt bekliyorum vermiyorsunuz. Kooperatif başkanı ve aynı zamanda müteahhit olan kişiden tapulu daire satın aldım. Haberim yokken beni kooperatife üye yapmışlar. Başkan ise bana satış yaptıktan sonra kayboldu. Ama herkes beni üye sanıyor ve genel kurula çağırıyor. Bana artık acele yanıt verin.  S.Y.

Böyle mektuplar gelince biraz da sevinmiyor değilim, sanki bir hafifliktir hissediyorum, galiba bizim günahlar uçup gidiyor, günahlarım alınıyor. Değerli okuyucum son günlerde kooperatiflerle yatıp kooperatiflerle kalkıyorum. Sizin durumunuza benzer kaç kişiye yanıt verdim, sayısını ben bile unuttum. Benim verdiğim yanıtlar benzer problemi olan herkes için geçerli. Nitekim size de benzer yanıt vereceğim. Siz talep etmedikçe kooperatif ortağı olmazsınız. Kooperatif ortağı olanlar kooperatife aidat öder, olmayanlar niye ödesin. Siz daireyi kooperatif ortaklığının devri sureti ile almamışsınız. Tapuda resmi senet düzenleyerek almışsınız. O halde sadece binaya ait ortak giderlerden kat mülkiyeti mevzuatı dahilinde Borçlu olursunuz, kooperatife borçlu olmazsınız. Şimdi bir başka okuyucum da “kooperatif ortağı olmadığım halde…” diye başlayan bir soru sorarsa en az üç ay bekleyecek ona göre.

Evlatlık olmak yetmiyor

Ben hukuka duyduğum ilgiden dolayı zaman zaman yazılarınızı okuyorum. Benim tanıdığım Gürcü bir hanımın problemi var. Burada yaşlı bir bey tarafından evlat edinilmek istiyor. Ne yapması lazım?  M.T.

Yabancı uyruklu birinin evlat edinilmesi ile birlikte evlat edinilen kişi kendiliğinden Türk vatandaşı olmaz. Bunun istisnası reşit olmayan birinin ana baba vatandaşlığını da kazanamamış olması halidir. Reşit biri için bu söz konusu değildir. Evlat edinme işlemi gerçekleşirse, evlat edinilen kişi de vatandaşlık başvurusu yapar ve Türk Vatandaşlığı Kanunu’nun 9, 10, 11 ve 19’uncu maddeleri çerçevesinde yetkili makam kararı ile Türk vatandaşlığını kazanır. Saydığım maddeleri yazamıyorum zira çok uzun.

Sıradaki haber yükleniyor...