Bina satılır

30 Aralık 2013, Pazartesi 05:00
AA

Bina satılır Babadan kalan bir apartmanda mirasçıyım. Paraya ihtiyacım var hissemi satmak istiyorum. Ancak hissedarlar dahil hissemi satacak kimse bulamıyorum. Kişi başına bir daire de düşmüyor. Paraya da ihtiyacım var, hissemi nasıl satarım. S.G.

[[HAFTAYA]]

Miras olarak kalan her mal, ortaklara elbirliği mülkiyeti (iştirak halinde mülkiyet) şeklinde kalır. Bu bir ortaklıktır ancak bu ortaklık türünde ortaklar hisselerini satamazlar. Hisse satışı yapabilmek için elbirliği mülkiyetinin paylı mülkiyete (müşterek mülkiyete) dönüştürülmesi lazım. Bu dönüştürmeyi tapu dairesinde, kayıtlarda yapmak mümkün. Ancak elbirliği mülkiyetinin, paylı mülkiyete çevrilmesi sonucu hisse satışı yapmak hukuken mümkün olur ama fiilen pek mümkün olmaz. Zira dışarıdan biri, hisse alarak akraba olan ortakların arasına girmeyi tercih etmez. Ayrıca dışarıdan ortaklar arasına giren biri aleyhine, mevcut ortaklar bir dava açarak hisseyi elinden alabilirler. Dolayısı ile dışardan biri bu riske girmek istemez. Peki sizin için hiç mi ümit yok? Var. Dava açarak ortaklığın giderilmesi talebinde bulunacaksınız. Mahkeme, bu binanın mirasçılar arasında bölüştürülüp bölüştürülemeyeceğine bakacak. Şayet bölüştürülebilecek ise aranızda bölüştürecek. Bu bölüştürme apartmanlarda ancak kat mülkiyeti tesisi sureti ile olur. Ancak siz mirasçılara müstakil daire düşmediğinden söz etmişsiniz ya, işte bu durumda mahkeme binanın satılarak satış bedelinin paylaştırılması sureti ile ortaklığın giderilmesine karar verir. Siz de satış bedelinden hissenizi alırsınız. Zaten arzunuz da hissenizi satmak değil miydi? İşte amacınız gerçekleşti.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.