Bir çözümü olmalı

21 Kasım 2009, Cumartesi 05:00
AA

Çek mağdurları konusunda yeni gelişmeler varmış, bunlar nedir? M.Y.

Bana ulaşan pek çok mail, mektup ve faks çek affını konu ediyor. Doğrusu çek affı konusunda benim de bildiğim herkes kadar. Çünkü ortada henüz belli başlı bir ilerleme yok. Sadece söylentiler var. Son haberler, karşılıksız çek nedeniyle cezaevinde yatanlar için bir erteleme düşünüldüğü. Ertelemenin sonucu cezaevinde yatanların salıverileceği ve verilecek bir süre içinde örneğin bir yıl içinde çek borçlarını öderlerse cezadan kurtulacakları, ödemezlerse yeniden cezaevine girecekleri yönünde. Çözüm diye sunulan bu ise bunun çözüm olup olmadığına bakalım. Birçok insan karşılıksız çek keşide ettiği için aylardır cezaevinde. Çek kesen kimdir, ticaret yapan biridir. Peki çeki neden karşılıksız çıktı? Çünkü ekonomik bunalım onların da kapısını çaldı ve ödemeden acze düştüler. Peki cezaevine girince ne oldu? İş hayatı tamamen battı, aylardır tahsilat imkanı bulamadıkları gibi mevcut mal varlıkları haraç mezat satıldı. Bir de ailenin üzerine dava yükü ve masrafı bindi. Şimdi bu insanlardan bir yıl içinde para kazan, borcunu öde diye bir şey beklemek mümkün mü? İnsanlar zaten cezaevinde olmaktan dolayı iyice batmış. Şayet cezaevine girmeselerdi belki birkaç kişiye borçlarını ödeme imkanı bulacaklardı ama onu da bulamadılar. Şimdi bu insanlar her şeyini kaybetmişken bir yıl içinde bu parayı nereden bulacak? Bulamayacak. O halde de düşünülen çözüm, çözüm olmaktan çıkacak zulüm olacak. Öyleyse hem alacaklıları bir miktar tatmin edecek hem de borçlulara imkan tanınacak daha adil ve makul bir çözüm üzerinde ama seri şekilde çalışmalı diye düşünüyorum. Çünkü çek mağduru sadece karşılıksız çek yazan değil karşılıksız çeki alanlardır da.

İki ihtimal var

Babam 14 yıl önce vefat etti. Hayattayken bana bir daireyi satış yaptı. Şimdi kardeşim bu kattan pay isteyebilir mi? T.C.

Bu konu çok yaygın ve muhtelif ihtimaller var. Sonuç da bu ihtimallere göre değişiyor. Babanız hayattayken size bir daire vermiş. Benim aklıma iki ihtimali getiriyor. Birinci ihtimal babanız parasını alıp daireyi sattı. Bu doğru ise kardeşiniz hisse talep edemez. Zira terekeden daire çıktı yerine parası girdi. Ancak size gerçekte satmadı, bağışladı ama tapuda satış gösterdiyseniz kardeşiniz dava açar ve satış değil de gerçekte bağış olduğunu ispatlarsa evet miras payını alır. Babanızın ölümünden bu yana uzun süre geçmiş olması dava açmaya engel değildir de geçen uzun zaman dava açan için ispat güçlüğü yaratır.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.