Tamer HeperBorç temlik edilmiş
HABERİ PAYLAŞ

Borç temlik edilmiş

Bir bankaya kredi kartı borcu nedeni ile borçlanmıştım. Benim hakkımda takip varlık şirketi tarafından yapılmıştı, ben kendileri ile anlaştım ve borcumu ödedim, buna dair yazı aldım ancak bugün bankaya gittiğimde halen bana borcumdan söz ediyorlar. Bu nedenle limitimi arttırmıyorlar. Buna hakları var mı? H.T.

* * * * *

Bir alacaklı, alacağını birilerine devredebilir. Devreden alacaklı artık o alacağı borçludan talep edemez ancak devralan kimse alacaklının yerine geçer. Buna temlik diyoruz. Yani borçluyu artık temlik alan takip eder, temlik verenin talep hakkı kalmamıştır. Bahsettiğim devir öyle hayır için de yapılmaz, temlik alan, borcun bir miktarını, temlik edene öder. Yani piyasa tabiri ile söylemem gerekirse borcu satın alır. Okuyucumun anlattığı olayda, banka alacaklı olduğu miktarları, varlık yönetimi şirketine satmıştır, o tarihten sonra artık alacaklı bu varlık yönetimi şirketidir. Dolayısıyla bankanın bu borç nedeni ile sizden alacağı kalmamıştır. Bankanın sizden alacağının kalmaması için, borcun varlık yönetimi şirketine ödenmesi şartı da aranmaz. Bankanın alacağını, varlık yönetimi şirketine temlik ettiği anda artık bankanın sizden alacağı kalmamıştır. Dolayısıyla banka, kendisine bu borç nedeni ile borçlu imişsiniz gibi bir tutum takınamaz.

Haberin Devamı

Bu gibi durumlarda bu hususun bankaya aktarılması gerektiği gibi, bence önce kredi limitinin yükseltilmemesi nedeninin net olarak öğrenilmesinde yarar vardır. Zira o banka ile irtibatınız gerek kredi kartı nedeni ile ve belki de tüketici kredisi vs. nedenlerle başka cephede var olup, kredi limitinin arttırılmaması bunlardan birine bağlı olabilir. Dolayısıyla ilgili servis ile görüşün durumu anlatın, çözümü arayın derim, zira bilin ki temlik edilen borç banka açısından son bulmuştur.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder